T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
BURSA / OSMANGAZİ - Halk Eğitim Merkezi

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI 2023 VİZYON BELGESİNDE HAYAT BOYU ÖĞRENME HEDEFLERİ...

26 Ekim 2018 tarihinde; 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi, Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla, Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk tarafından açıklanmıştı. 

Ülkemiz genelinde eğitim alanında açıklanan hedeflere adım adım ulaşılmakta. Bu kapsamda Hayat Boyu Öğrenme alanında Halk Eğitimi Merkezleri için belirlenen;

 

"1. Hayat Boyu Öğrenme Programlarına Yönelik Nitelik ve Erişim Artırılacak

2. Yaş itibarıyla örgün eğitim kapsamı dışında kalmış bireylere yönelik diplomaya esas müfredatın yapısı, temel beceriler korunmak kaydıyla sadeleştirilecektir.

3. Hayat boyu öğrenme süreçlerinde farklı hedef kitlelere ulaşmak ve öğrenmeye erişimi artırabilmek için uzaktan eğitim teknolojilerinden yüksek düzeyde yararlanılacaktır.

4. Mesleki, sosyal ve kültürel becerilere yönelik hayat boyu öğrenme programları güncellenerek çeşitlendirilecek, hayat boyu öğrenme süreçlerine yönelik toplumsal farkındalığa ilişkin çalışmalar yapılacaktır.

5. Hayat boyu öğrenme alanında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşların verilerinin yer aldığı Ulusal Hayat Boyu Öğrenme İzleme Sistemi kurulacaktır.

6. Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde yürütülen hayat boyu öğrenme ve yaygın eğitim sürecindeki sertifikaların belli standartlara bağlı olarak tanınırlığı artırılacaktır.

7. Erken çocukluk, çocukluk ve ergenlik dönemine ilişkin, ebeveynlere yönelik destek eğitim programları güncellenerek yaygınlaştırılacaktır.

8. İlgili bakanlık ve kurumlarla iş birliği ve koordinasyon dâhilinde, başta çocuk ve kadına yönelik olmak üzere şiddetle mücadele bağlamında farkındalık eğitimleri düzenlenecektir.

9. Çocuk ve gençlerimiz başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerine yönelik her türlü bağımlılıkla mücadeleye ilişkin farkındalık eğitimleri yaygınlaştırılacaktır.

10. 21. yüzyıl becerileri arasında yer alan çoklu okuryazarlıklara (dijital, finansal, sağlık, ekoloji ve sosyal medya gibi vb.) ilişkin farkındalık ve beceri eğitimleri düzenlenecektir."

 

Hedeflere ulaşmak için çalışmalarımız yoğun olarak devam etmektedir.

 

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 08.12.2019 - Güncelleme: 08.12.2019 21:12 - Görüntülenme: 159
  Beğen | 4  kişi beğendi