T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
BURSA / OSMANGAZİ - Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi

Haberler

Haz

 

Son yıllarda yaptığımız çalışmalarla Halk Eğitimi Merkezi faaliyetlerinin kamu oyunda tanınırlılığının bilinirliliğinin artırılmasında önemli katkılarda bulunmakta olan 

Osmangazi Halk Eğitimi Merkezimiz;

2022 yılı için 1000 ürünle Tasarım tescili alma hedefi koymuştuk.

 Faydalı Model,

Patent,

Tescil,

Sınaî Mülkîyet alanında yaptığı çalışmalarla,

Türk Patent ve Marka Kurumu EPATS'a, Tasarım Tescili için son 3 ayda 800 eserle başvuru yaptık.

Tezhip,

Resim,

Su kabağı işlemeciliği,

Gümüş Kazaz işlemeciliği,

Ahşap yakma,

Deri aksesuarı,

İğne oyası,

Giyim,

Mefruşat

Bursa'nın sembolü

Çini,

İpek Koza alanında yapmış olduğumuz çalışmalarda

TÜRK PATENT'e başvuru durumuna göre Türkiye 1.si olduk.

TÜRK PATENT VE MARKA KURUMU'nun bugünkü resmî sayfasında paylaşılan istatistiki verilerde

Bursa Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi Tasarım alanında en çok başvuru ile hem kendisini hem de Bursa ilimizi Türkiye'nin 1.si konumuna taşıdı.

 

Kurum Müdürümüz Mehmet Köse yaptığı açıklamada;

"Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğümüz başta olmak üzere, bu süreçte bize destek olan İl-İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Kaymakamlığımıza ve Osmangazi Belediyemize teşekkür ediyorum.

El emeğini göz nuruyla birleştirerek, Anadolu'muzun kültürünü tasarımlayarak somutlaştıran öğretmen - usta öğreticilerimize kursiyerlerimize gönülden teşekkür ediyorum" açıklamasında bulundu.

Haz

  Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ve Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti eş değer kurum yetkilileri Genel Müdürlük düzeyinde Bursa'da 2 günlük bir çalıştay gerçekleştirdi. Çalıştayda Türkiye ile KKTC arasında Mesleki Teknik ve Hatat Boyu Eğitim alanlarında ortak neler yapılabileceği, hangi Mesleki / Kurs faaliyetleri üzerinde yoğunlaşılacağı, iki ülke vatandaşlarının istihdamına dönük hangi alanlarda daga fazla nasıl katkıda bulunulacağı, meslek odaları İle hangi tür alanlarda daha etkin çalışılacağına dair bir çalışma gerçekleştirdi. Heyet bu kapsamda, Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi ile Osnangazi Belediyesi (OSMEK) iş birliğinde açılan kurslarda elde edilen ürünlerin sergilendiği, Soğanlı Kültür Merkezini ziyaret etti. Sergi salonunda iğne oyasından filografiye, Quling sanatından rölyefe, resimden ahşap yakmaya, su kabağı işlemeciliğinden deri çantaya, çini işlemeciliğinden İpek Koza işlemeciliğine, kadın üst giysisi dikiminden pança, araomatik tıbbi bitkiler aroması üretiminden geri dönüşüme 30 stantda 2 binden fazla eserin bulunduğu sergiyi büyük bir hayranlıkla inceleyerek, Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mehmet Köse ve OSMEK Sorumlusu Dr Sevcan Yaman'dan bilgi aldı. Sergide bulunan eserlerden 8 yüz tanesi için tescil başvurusunun yapıldığı bilgisini veren Kurum Müdürü Mehmet Köse; Anadolu kültürümüzün gelecek kuşaklara aktarılmasının yanında çalışmalarını, meslek edindirme ve istihdam hedefli yapıldığını belirtti. Yerel yönetim olarak sosyal sorumluluğa önem verdiklerini belirten OSMEK Sorumlusu Dr Sevcan Yaman, vatandaşlarımızın meslek edinerek ekonomik hayata katkıda bulunması bizim önceliklerimiz arasındadır açıklamasında bulundu. Bursa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Arzu Ayyıldız ve Murat Taşdelen eşliğinde ziyarette bulunan MEB-Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Esat Tektaş, KKTC Milli Eğitim Bakanlığı Temsilcisi Gülşen Hocan ve beraberlerindeki heyet, Kurum yetkililerine teşekkür etti.

Haz

Emeğin zamanla yoğrularak sanatlaştığı Osmangazi Halk Eğitim & Bursa Osmangazi Belediyesi (OSMEK) işbirliğinde açılan, El Sanatları Sergimiz Soğanlı Kültür Merkezinde açıldı. İğne oyasından kadın giysisine, takı tasarımından deri çantaya, İpek Koza işlemeciliğinden çini işlemeciliğine, ahşap yakmadan su kabağı işlemeciliğine, filografiden tezhibe, resimden origamiye 43 alanda onlarca kurs dalından 2 bine yakın eserin sergilendiği sergimizin açılışına; Osmangazi Bekediye Bşk SnMUSTAFA DÜNDAR, İlçe Milli Eğt Md Sn Gürhan Çokgezer, Şb Md Deniz Algın, Kurum Md Mehmet Köse, usta öğreticiler kursiyerler ve davetlilerin yanı sıra çok sayıda vatandaşımız katıldı.

Haz

Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi olarak son 2 yıldır Üretim Sektörünün ihtiyaç duyduğu alanları belirleyerek bu meslek alanlarına dönük kurslar açarak nitelikli eleman yetiştirmekteyiz. Tekstil sektörünün ihtiyaç duyduğu Düz Makinacı Overlokçu Reçmeci İlikçi alanlarında kalifiye eleman yetiştirmektedir. Birleşmiş Milletler Destekli, Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü işbirliğinde Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi'miz bünyesinde devam etmekte olan, Sığınmacıların Türkçe Dil Eğitimi ve Meskeğe Erişim Projesi (UNHCR) kapsamında; Türk vatandaşlarımızın da katılımı İle sürdürülen Mesleki Eğitim alanındaki Aşçılık, Tekstil, Bilgisayar Destekli Muhasebe, alanlarında 50 kursiyer ile tamamı Merkezimizin öncülüğünde yürütülen Deri Aksesuarı Dikimi atölyesinde 15 kursiyerimiz olmak üzere 65 vatandaşımız kursları başarıyla bitirerek üretim sektörüne kalifiye eleman olarak girmiş oldu. Atölyelerin bulunduğu Çiftehavuzlar Kurs Merkezi'nde yapılan belge törenine İlçe Milli Eğitim Şb Md Deniz Algı ve Mehmet Faysal Kayan da katıldı. Törende açıklamalarda bulunan Kurum Müdürümüz Mehmet Köse; "Bursa'mızda yerleşik olarak yaşayan geçici koruma altındaki Suriyeli sığınnacılara Türkçe dilimizi öğretmek, kültürel dokumuzdan haberdar etmek adına yaptığımız çalışmalara, Mesleki alanda da beceri kazandırma eğitimleri vermekteyiz. Mesleki eğitim kurslarına Türk vatandaşlarımızı da alarak; sığınnacıkarla hem kaynaşma, hem de birlikte toplumsal yapımıza dair paylaşımlar yapılmaktadır. 2022 Yılında hedefimiz olan; Tekstil (overlok reçme düz makinacı), aşçılık, bilgisayar destekli muhasebe, bilgisayar destekli kalıp tasarım, kaynakçılık, kat hizmetleri, ekmek üretimi, pasta yapımı, kaynakçılık, ahşap montaj, metal montaj gibi 11 meslek gurubunda, 500 vatandaşımıza meslek edindirme ve 500'ünün de istihdamını sağlamak. Bu kapsamda son 5 ayda yaptığımız çalışmalarımızla 225 vatandaşımızı meslek sahibi yaparak iş piyasasına nitelikli eleman olarak kazandırılmıştır. Ortalama 4 ay süren kurs faaliyetlerimiz için 2022 Yılı ön başvuruları dolmuş durumdadır. Ben meslek edinmek istiyorum, ilave meslek öğrenmek istiyorum diyen vatandaşlarımızı kurs merkezlerimize bekliyoruz." açıklamasında bulundu.

Haz

Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi olarak, onlarca alanda yüzlerce kurs modülü İle vatandaşlarımıza eğitim hizmeti vermekteyiz. Bu faaliyetlerden birisi de; Okul Öncesi Çocuk Bakımı ve Oyun Odası Kurs faaliyetidir. Kendi binalarımız başta olmak üzere, Bursa Osmangazi Belediyesi, Onkoloji Hastanesi, Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Osmangazi Müftülüğü gibi paydaşlarımız bünyesinde açtığımız kurslarda 600'e yakın çocuğumuzu eğitmekteyiz. Dönem sonu Çiftehavuzlar Kurs Merkezimizde düzenlediğimiz belge törenine katılan Şb Md Deniz Algın ve Şb Md Faysal Kayan'a teşekkür ediyoruz. Kurum Müdürümüz Mehmet Köse törende; Velilerimize buradan çağrımızdır. Okul öncesi 4 - 6 yaş arası çocuklarımıza yönelik yaz tatili (Temmuz- Ağustos ayı) döneminde de kurs faaliyetlerimiz devam edecektir. Müracaat İçin kurs merkezlerimize bekliyoruz." açıklamasında bulundu.

Haz

Kurslarda hazırlanan ürünlerin sergilendiği ve tanıtıldığı alanları hazırlayarak, öğretmen ve usata öğreticilerimizin nezaretinde kursiyerlerimizin de katılımı ile kurs merkezlerimizde elde edilen ürünlerin tanıtımı sunumu için sergi alanları düzenlemekteyiz.

Merkezimize bağlı 4 resmi binade 47 derslikte, Osmangazi Belediyesi'ne bağlı 16 Kültür Merkezi'ndeki 65 derslik/atölyede, kamu yararına faaliyet gösteren vakıf ve dernek binalrının uygun alanlarında hazırladığımız sergi alanları ile, özellikle 1 - 7 Haziran "Hayat Boyu Öğrenme Haftası" etkinlikleri kapsamında ve diğer uygun zamanlarda hazırladığımız sergi alanları ile, hem kursiyerlerimiz hem ziyarete gelen vatandaşlarımız kurs merkezlerimizde üretilen ürünleri sergileyerek tanıtma imkanına kavuşmaktadır.

Yaptığımız çalışmaları, elde ettiğimiz ürünleri yakından görmeleri ve bilgi sahibi olmaları adına vatandaşlarımızı kurs merkezlerimize bekliyoruz.

 

Haz

Özel Eğitime ihtiyacı olan öğrenci, kursiyer  ve bu bireylerin ailelerine eğitim verecek olan eğitimcilere yönelik olarak kurs faaliyetleri düzenlemekteyiz.

Muradiye Merkez binamızda hafta sonları düzenlemekte olduğumuz eğitim programına en az ön lisans mezunu vatandaşlarımızın katılabildiği 80 saat süreli olan kursumuzda, alanında uzman öğretmenlerimiz tarafından;

 • Özel Eğitimde Etik Değerler 
 • Yasalar ve Özel Eğitim,
 • Engellilere Yönelik Tutumların Değiştirilmesi,
 • Bireysel Farklılıkları İnceleme Yaklaşımları,
 • Eğitsel -Davranışsal Ölçme ve Değerlendirme,
 • Uygulamalı Davranış Analizi,
 • Bireyselleştirilmiş Eğitim Programları (BEP) Geliştirme Süreçleri,
 • Program Uyarlama Süreci,
 • Özel Eğitim İhtiyacı Olan Bireylerde Davranış Değiştirme,
 • Özel Eğitim İhtiyacı Olan Öğrencilere Kavram Öğretimi,
 • Özel Eğitim İhtiyacı Olan Öğrencilere Beceri Öğretimi (Öz Bakım),
 • Günlük Yaşam, Sosyal Yaşam,
 • Özel Eğitim İhtiyacı Olan Öğrencilerde Okuma Yazma ve Matematik Becerileri,
 • Özel Eğitim İhtiyacı Olan Öğrencilerde Bağımsız Hareket Becerileri,
 • Özel Eğitimde Sınıf Yönetimi,
 • Özel Eğitim İhtiyacı Olan Öğrencilere Dil ve İletişim Becerileri,
 • Özel Eğitim Öğretim Yöntem ve Teknikleri,
 • Aile Eğitimi ve Rehberliği gibi konularda eğitimler verilmektedir.

 

Haz

  Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi'mizde vatandaşlarımıza yönelik binlerce mesleki eğitim kurs programı uygulanmakta. Bunlardan biri de özellikle bayanların tercih ettiği "Saç Bakımı ve Yapımı Kurs Programı." En az ilkokul eğitimi almış, 13 yaşını tamamlayan ve mesleğin öngördüğü temel becerileri gerçekleştirebilecek yeterliliğe sahip olan bireylerin katılabildiği kurs, 717 saat süreli olup, kursu başarıyla tamamlayanlara Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı sertifika verilmektedir. Muradiye Merkez binada açılan, Saç Bakımı ve Yapımı Kurs programını başarıyla tamamlayan kursiyerler düzenlenen törenle belgelerini aldı. Kişisel Hijyen, Salon Hazırlama, Müşteri Karşılama uğurlama, Saç ve Deri Analizi, Saçlı Deriye Bakım, Kozmetikler, Fön, Saça Özel Şekil Verme, Saç Kesimleri, Röfle, Saç Boyama ve Renk Açma gibi konularında eğitimlerin verildiği, yaklaşık 5 ay süren kursa katılan 15 kursiyer, düzenlenen belgelerine kavuştu. Kursiyerler aldıkları belge sonucunda yapılacak uygulama sınavıyla "Ustalık Belgesine" sahip olacak dolayısı İle, kendi iş yerlerimi açabilecek yada kalifiye eleman olarak sektörde çalışabileceklerdir. Törende bir açıklama yapan Kurum Müdürü Mehmet Köse; "Vatandaşlarımıza davetimizdir. Halk Eğitimi Merkezimize lütfen uğrayın. Kurs Merkezlerimizin havasını teneffüs edin, gülen yüzünüzle çalışma iştahımıza iştah katın. Kendinize uygun yetkin olduğunuz alanda gelişim sağlayacağınız gibi, yeni bir meslek sahibi olabilir, becerilerinizi de aktarma imkanı bulacaksınız." ifadesinde bulundu.

Haz

Halk Eğitimi Merkezleri Üzerine İnsan mozayiğinin harmanlandığı, Anadolu Kültürünün ve Türk Medeniyetinin işiten kulağı, gören gözü, hisseden ruhu olup yaşatılarak kuşaklar ötesine aktarımının yapıldığı merkezler... Kendine güven sermayesini, ekonomik gücünü tüketmiş; bir işe yaramanın, yeniden varolma çabası içine girmiş olanların, bu toplumda ben de varım diyen müşahhas bireylerin ümit kapısı... Sermaye kesiminin, üretimsel faaliyetlerini artırmak İçin bulmakta sıkıntı çektiği, sürdürülebilir kalkınmanın olmazsa olmazı olan nitelikli işgücünü yetiştirme potansiyeli yüksek olan eşsiz kurumlar... Toplumsallaşmada sen, ben değil BİZ anlayışının hakim kılındığı, yöresel bölgesel ve genel kültürün el ele kol kola olduğu, her yerde her zaman herkes için var olan müstesna kurumlar... El sanatlarından kişisel gelişime, tarımdan sanayiye, spordan müziğe, çocuk gelişiminden hasta ve yaşlı öz bakımına, onlarca alanda binlerce eğitim programıyla vatandaşlarımızın hizmetinde olan ender kurumlar... Vatandaşlarımıza Davetimizdir. Ülkemizin her köşesindeki Halk Eğitimi Merkezlerine lütfen uğrayın. Kurumlarımızın havasını teneffüs edin, gülen yüzünüzle çalışma iştahımıza iştah katın. Mehmet Köse Osmangazi HEM Md

Haz

 

Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi olarak, Hedefimiz 1000 ürünümüzün tescillenmesi. Faydalı Model, Tescil, Patent Sınaî Mülkîyet alanında yaptığımız çalışmalardan, Türk Patent ve Marka Kurumu EPATS'a 300 yeni ürün daha girerek, 800 eserimizin veri girişini yapmış olduk.

Haz

Hürriyet ve Çekirge TRSM'de, Geri Dönüşüm ve Sıfır Atık kapsamında açtığımız kurslara ait elde edilen ürünlerin sergisi, Kurum Müdürümüz Mehmet Köse, Kurum Yöneticisi Dr Hatice Şahin eğitimcilerin ve kursiyerlerin katılımıyla açıldı. Merkezde rehabilite edilen kursiyerlerden 82'sinin aktif katılımıyla elde edilen 600'e yakın farklı ürün sergilendi.

Haz

Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi olarak, bir çok alanda kurs faaliyeti düzenlemekteyiz. Bu faaliyetlerden en anlamlılardan birisi de kadınlarımızı sosyal ve ekonomik anlamda destekleyen kurslarımızdan olan "Yöresel Gıda Ürünleri Yapımı" kursumuz.

İlçemize bağlı Yiğitali Köyü Kadınları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nde açmış olduğumuz 320 saat süreli kursumuz.

Dernek üyesi 20 kadın kursiyerimizin kurs süresinde ürettiği yöresel gıdalarda olan; tarhanadan kuskusa, erişteden mantıya, salçadan krtçaba, konserveden meyve kurusuna, sirkeden peynir şeidine lora 50 ye yakın ürün elde edildi.

KöySofrası adı altında köyü ziyarete gelen misafirlere kahvaltılık tarzında sunulan ürünlerden elde edilen gelirler dernek üyesi kadınlara ekonomik girdi olarak yansımaktadır.

Ürünlerin sergisinin açılışı, bu yıl 1- 7 Haziran tarihleri arasında 2.sini gerçekleştirdiğimiz Hayat Boyu Öğrenme Haftası kapsamında yapıldı.  Açılışa Bursa Osmangazi Belediyesi Bşk Yrd Kenan Kır, Kurum Müdürümüz Mehmet Köse, Md Yrd Ali Albayrak, Adem Özçelik, Muhtarı Tahir Aydın, Dernek üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

 

 

Haz

  Kursa devam eden 24 bayan kursiyerin iğne oyasından makromeye, tığ örgü işlemesinden, kadın giysi süslemelerine, salon takımı süslemelerinden mutfak süslemelerine 500'e yakın el sanatları ürünleri sergilendi. Sergi açılışında açıklamada bulunan Kurum Müdürümüz Mehmet Köse; "Kurs binasını Halk Eğitimi Faaliyetlerimize tahsis ederek, OSMEK işbirlikteliği oluşturduğumuz Osmangazi Belediyesi Başkanı Sn Mustafa Dündar Bey'e teşekkür ediyorum. Ülkemiz genelinde 1 - 7 Haziran tarihleri arasında bu yıl 2. sini kutlamakta olduğumuz Hayat Boyu Öğrenme Haftası etkinliklerine destek veren Muhtar Sn Ali Arpan'a ve kursiyerlerimize ayrıca teşekkür ediyorum. Faaliyetlerimizin sonucu açtığımız bu el sanatları sergimizin kursiyerlerimize ve köyümüze hayırlı olmasını diliyorum. Önümüzdeki süreçte Selçukgazili bayan vatandaşlarımızın tamamını kursiyerimiz olması İçin daha fazla kurs açacağımızı belirtmek isterim" açıklamasında bulundu. Kursiyerler kurs faaliyetlerinde elde ettikleri el sanatları ürünlerinin satışını yaparak aile bütçelerine katkı sağlamaktadırlar.

Haz

  Bu yıl 1 - 7 Haziran tarihleri arasında Ülkemiz genelinde 2. sini düzenlenmekte olduğumuz Bursa'mız adına Hayat Boyu Öğrenme Haftası Programımıza; Bursa Valimiz Sn Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediyesi Başkanımız Sn Alinur Aktaş, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sn Serkan Gür, İlçe Kaymakamımız Sn Ali Partal, Daire / Kurum Müdürlerimizin ve çok sayıda vatandaşımızın katılımıyla Tophane Meydanı'na gerçekleşti. Hayat Boyu Öğrenme Kurumları olarak amacımız; somut milli kültürümüzü, yöresel ve geleneksel el sanatlarımızı, unutulmaya yüz tutmuş sanat eserlerimizi halkımıza hem öğretmek, hem tanıtmak hem de yaşatılması İçin çaba sarfetmektir. Kültür ve sanatımızın değerlerini toplumumuza tanıtmanın yanında, 73 alandaki 4 bine yakın eğitim programını da tüm vatandaşlarımıza tanıtımını sağlamaktır. Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi olarak; BUSMEK, OSMEK gibi yerel yönetimlerimizin kuruluşları İle, kamu ve özel sektör işbirliği ile kurs faaliyetleri yürütmekteyiz. Bursa'mızda; Her Zaman Her Yerde Herkes İçin Eğitim anlayışı içinde vatandaşlarımıza hizmet etmekteyiz. Halk Eğitimi Merkezimize tüm vatandaşlarımızın mutla uğramalarını istiyoruz. Kendilerine uygun en az bir kursun olduğunu görecek ve severek devam edeceklerini belirtmek isteriz. Katılımlarından dolayı değerli protokole, öğretmen, ve usta öğreticilerimize kursiyerlerimize ve misafirlerimize teşekkür ediyoruz.

Haz

  Kadın Üst Giysi Kurs Faaliyetimizin yapıldığı Merkezi ziyaret eden Kurum Müdürümüz Mehmet Köse; Osmangazi Kaymakamımız Sn Ali Partal'ın, İl Milli Eğitim Müdürümüz Sn Serkan Gür'ün, Belediye Başkanımız Sn MUSTAFA DÜNDAR'ın ve lçe Milli Eğitim Müdürümüz Sn Gürhan Çokgezer'in selamını iletti. Kursiyerlerle sohbet ederek, becerilerini daha iyi geliştirmeleri yönünde yapılacaklar hususunda istişarelerde bulundu.