T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
BURSA / OSMANGAZİ - Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi

Haberler

Ağu

 

 

Bursa Servis Aracı İşletmecileri ve Halk Otobüsçüleri Odası’nın talebi üzerine 

Halk Eğitimi Merkezi tarafından,

Okul Servis Araç Şoförlerine 

iş sağlığı güvenliği,

iletişim ve psikolojik destek eğitimi verildi.

Oda Başkanı Sadi Aydın, Bursa Büyükşehir Beledşyesi Zabıta Dairesi’nden Mustafa Mutlu’nun da bulunduğu eğitimin açılışında bir açıklamada bulunan

Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mehmet KÖSE; “şoförlerimizin aldıkları bu eğitim, sundukları hizmet bakımından çok önemli. Özellikle öğrencilerimizi evlerinden alarak eğitim kurumlarına oradan da tekrar evlerine güvenli bir şekilde taşıyan şöforlarımızın eğitimi önemsiyoruz. Ayrıca vatandaşlarımızla sağlıklı iletişimin kurulmasında, yerleşik yasal kuralların uygulanmasında şöforlerimizin bilgilerini tazelemeleri kendilerine olan güvenlerini daha da artırmaları için bu eğitimlere önem veriyoruz.” dedi.

 

Trafik psikolojisinin, trafikteki davranışlarımızın insanlarla olan yaklaşımlarımızın, öğrencilerimizi okul yolunda güvenlikli taşımanın, trafik kurallarına uyma zorunluluğumuzun anlatıldığı, Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Toplantı Salonunda yapılan eğitime 120 okul servis aracı şöförü katıldı.

Ağu

Osmangazili Yetiştiricilere Sürü Yönetimi Elemanı Sertifika Töreninden.

 

Küçükkbaş hayvancılığın geliştirilmesi ve bilinçli hayvancılık yapılmasına katkı sağlayacak eğitimler sürüyor. 

 

Osmangazi İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce, Bursa Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği ve

Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi işbirliğimiz içerisinde düzenlenen Sürü Yönetimi eğitiminde sona gelindi. 

Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli veteriner hekim ve zooteknistler tarafından verilen ve 104 saat süren eğitimi başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikaları düzenlenen törenle verildi.

 

Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nde düzenlenen törende sertifikaları Bursa İl Tarım ve Orman Müdürü Hamit Aygül ile birlikte Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi Müdürümüz Mehmet Köse, Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali İhsan Yıldırım Oran,  Osmangazi Ziraat Odası Başkanı İsmail Altınkaya, Osmangazi İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nuri Tuna ve Eğitmenler Kübra Benan Yılmaz, Halim Sağlam ve Ali Ülker verdi. 

Ağu

Serbest Bölgeler ekonomik üretimin ve ticaretin yoğun şekilde yapıldığı ülke sınırları içerisinde özel statüye  sahip bölgelerdir.

Ticaretin  deneyim ve bilginin ne kadar değerli olduğunun farkında olan insanlar olarak bizim için bu bölgeleri ziyaret edip üretimi ve ticareti yerinde görmek son derece önemlidir.

Bu kapsamda Kurumumuz bünyesinde açmış olduğumuz;

Finansal Yatırım,

Dış Tşcaret,

Lojistik Yönetimi,

Perakende ve Mağaza Yönetimi,

Satın Alma İşlemleri gibi kurs faaliyetlerimize katılan kursiyerlerimiz alanında uzman eğitimcilerimiz tarafından interaktif bir şekilde yetiştirilmekte.

 

Bu kapsamda faaliyet gösteren işletmelerle birebir iletişime geçilerek yerinde uygulama imkanı tanınmaktadır.

"Serbest Ticaret Bölge Ziyaret"(STB) i organizasyonunumuzdan.

Ağu

Ücretli Öğretmenlik İçin Açtığımız

Özel Eğitim Kursumuzdan…

 

Üniversitelerin lisans veya ön lisans bölümlerinden mezun olanların katılabildiği kurs programı 80 saat süreli olup, alanında uzman eğitimciler tarafından verilmektedir.

Ağu

Aramıza Katılan İki Tecrübeli Arkadaşımızla Yönetim Kadromuz Daha da Güçlendi.

Devletimiz Adına Milletimize Hizmet İçin,

Yeni Döneme Bismillah...

Tem

Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi’mizin Öncülüğünde Sürdürülen “Sonradan Engelli Bireylerin Çalışma Hayatına Dönüş Projesi” Bursa Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi’nin öncülüğünde yürütülen, sonradan engelli bireylerin çalışma hayatına dönüş projesinin 3. toplantısı Avusturya’nın başkenti Viyana ‘da yapıldı. Son 3 yıldır özellikle yetişkin bireylere mesleki eğitimler vererek nitelikli insan yetiştirmeye yönelik projelerini hayata geçiren Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi, bu projeye deişlerlik kazandırmasıyla hem dezavantajlı bireylerin iş hayatına kazandırılması hem de iş / üretim sektörüne önemli katkı sunmuş olacak. Günümüzde sanayi ve hizmet sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerde, nitelikli insanlara çok fazla ihtiyaç duyulduğu bilinen ve kabul edilen bir gerçek. Dolayısıyla her bir bireyin bir meslek edinmesi, günümüz sanayi ve teknoloji çağında oldukça önem arz etmektedir. Bursa Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi yürüttüğü istihdama dönük meslek edindirme projelerinin en anlamlılarından ve en önemlilerinden birisi de “sonradan engelli bireylerin çalışma hayatına dönüş” projesidir. Proje aktif olarak Ağustos 2022 yılında başladı. İlk toplantısı Bursa Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi’nde yapılan projenin Mayıs 2023’de Çekya’nın başkenti Prag’da ve 3. toplantısı da, 27 Temmuz 2023’te Avusturya’nın başkenti Viyana’da yapıldı. “Proje ile ilgili bilgi paylaşımında bulunan Kurum Müdürümüz Mehmet KÖSE; Türkiye Ulusal Ajans’ın Erasmus+ 2021-TR01-KA220-ADU-000028438 oluruyla geçen, "Empowering Adult Education Centers in the Kabour Market Reintegration of Recently Disabled Adults", "Yakın Zamanda Engelli Yetişkinlerin İşgücü Piyasasına Yeniden Kazandırılmasında Yetişkin Eğitim Merkezlerinin Güçlendirilmesi" projesindeki amacın; daha önce herhangi bir işte çalışırken, değişik sebeplerle engelli hale gelmiş ve iş yaşamından uzak kalmış bireylerin, izlenecek yol ve yöntemlerle yeniden aynı işlerine ya da farklı bir iş yaşamına kazandırılması” olduğunu belirtti. Proje bağlamında tüm paydaşlar çeşitli iş kolları ile iletişime geçerek; engelli bireylerin mesleki beceri kazanmaları ya da geliştirmeleri, onların çalışma hayatına ve sosyal hayata adaptasyonlarının sağlanması, normal yaşamda yer almalarına yönelik kalıcı ve örnek uygulamalara ilişkin somut veriler ortaya konması hedeflenmektedir. TR01-KA220-ADU ölçeğinde yürütülen projenin daha önceki 2 çıktısında da olduğu gibi, 07 Temmuz 2023' te Viyana'da yapılan 3.çıktı sunumu, Ulusal Ajansa teslim edilecek ve nihai raporda da yer alacak.

Tem

  Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi ile Bursa Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin birlikte yürüttüğü İMEP Projesi kapsamında Mesleki Eğitim Kurslarını tamamlayan 64 kursiyer belgelerini düzenlenen törenle aldı. Bursa Esnaf ve Sanatkarkar Odaları Birliği Başkanı Fahrettin Bilgit’in, KOSGEB Bursa Batı Müdürlüğü adına Yakup Pire’nin de katıldığı belge törenine kursiyerler ve davetliler katıldı. Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi’nin Çiftehavuzlar Kurs Merkezi’nde yapılan törende bir açıklamada bulunan Kurum Müdürü Mehmet Köse; “Bu yıl bin vatandaşımızı bir meslek sahibi yaparak işletmelerde istihdamını sağlanmayı hedef edinmiştik. Bu çalışmalarımızda tekstil, aşçılık, tasarım alanında yaptığımız kurs faaliyetlerine ilave olarak, hasta ve yaşlı öz bakımı, otomotiv sanayi bilişim sanayi ve hizmet sektörüne yönelik yapılan kurs/eğitimlerle hedefimize adım adım ulaşmaktayız.” diyerek taptıkları mesleki kurs faaliyetlerini anlattı. Törende bir açıklamada bulunan BESOB Başkanı Fahrettin Bilgit; “Ülkemizde sürdürülebilir kalkınmanın temelini nitelikli iş gücü oluşturmaktadır. Bizler, mesleki alanda nerede bir faaliyet varsa oradayız ve her türlü desteği vermeye hazırız. Vatandaşlarımız yeterki eğitimlere katılım sağlasın ve bizden talepte bulunsun.” dedi. Bursa KOSGEB adına söz alan Yakup Pire; girişimci vatandaşlara her türlü ayni ve nakdi destekte bulunduklarını, vatandaşların tek yapması gerekenin KOSGEB’le irtibatlarını sürdürmek olduğunu belirtti. Soru - cevap söyleşisinin ardından BESOB projeler sorumlusu Gülbin Okur, Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi Müdür Yardımcıları Ali Albayrak ve Sevgi Acar’ın da katılımlarıyla, tekstil tasarım ve aşçılık bölümlerinde eğitimlerini tamamlayan 64 kursiyer belgelerini alarak iş gücü piyasasına dahil olmuş oldu.

Tem

Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi, nitelikli iş gücüne katkı sağlamak amacıyla meslek edindirme kursları açmaya devam ediyor. 

Otomotivden tekstile, tarımdan hizmet sektörüne, okul öncesinden kişisel gelişime, el sanatlarından kültüre pek çok alanda nitelikli işgücü yetişmesine destek veren kurumun, açtığı bu tür kurs faaliyetlerinden birisi de  “Öz Bakıma Destek Elemanı Eğitimi Kursu” dur.

Sakarya Mahallesi’nde Muhtar Nusret Aydın’ın eğitim ortamını hazırlama girişimleri ile açılan ve toplam eğitim süresi 305 saat olan kurs programına katılan kursiyerler;

İş Sağlığı Ve Güvenliğ, İletişim, İskelet Ve Kasların Yapı Ve İşlevleri, Etik Kavramlar Ve İlkeler, Besin Öğeleri Ve Besin Grupları, Sağlıklı Beslenme, Kişisel Bakım İhtiyaçları, Vücut Bakımı Yapma, Boşaltım İhtiyaçlarını Karşılama, Bakıma İhtiyacı Olan Birey İçin Oda Hazırlığı, Bakıma İhtiyacı Olan Bireyin Transferi Pozisyon Ve Egzersizler, Bakıma İhtiyacı Olan Bireyin Beslenmesi, Yatak Yaraları Ve Koruyucu Önlemler konularında alanında uzman eğitimciler tarafından yetiştirilmektedir.

Bu kurs programı ile kursiyerin; kişi mahremiyetine özen göstererek, sağlık ve kalite kurallarına uygun bakıma ihtiyacı olan bireyin öz bakımına destek olma ile ilgili bilgi ve becerilere sahip olması amaçlanmaktadır. 

 

Öz Bakıma Destek Elemanı Eğitimi Kursu’nu başarıyla tamamlayan kursiyerler için düzenlenen törende bir açıklama yapan Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mehmet KÖSE; “Halka hizmet, Hak’ka hizmettir. Anlayışı içinde vatandaşlarımıza hizmet etmenin gayreti içerisindeyiz. Çağımız insanının sorunu haline gelen yaşlılık, hastalık gibi durumlarda öz bakımın hizmetlerinin karşılanması için destek eleman yetiştirmenin de gayreti içine girdik. Bu alanda çok fazla nitelikli insana ihtiyaç duyulmuş olması nedeni ile bize gelen talepleri de göz önüne alarak bu kursları açıyoruz ve açmaya da devam edeceğiz.” dedi.

Mahalle Muhtarı Nusret Aydın, “Bizler vatandaşlarımızdan gelen talepleri ve kendimizin de toplumda gördüğümüz bu alandaki ihtiyacı karşılama adına girişimlerde bulunduk. Bize destek veren tüm kesimlere teşekkür ediyorum.” açıklamasında bulundu.

Kursa katılan kursiyerler, bu eğitime isteyerek katıldıklarını çok faydalı bilgi ve beceriler kazandıklarını belirterek, “En azından kendimiz böylesi bir durumla karşılaştığımız zaman nasıl davranacağımızı, ne yapacağımızı bilinçli olarak yaparız. Bu eğitimi herkesin almasını tavsiye ederiz” açıklamasında bulundular.

Sakarya Mahallesi Muhtarlığı’nda yapılan belge töreninde 32 kursiyer belgelerini Kurum Müdür Yardımcısı Ali Albayrak, Kurs Eğitmeni Mürfet Şen’inde katılımıyla aldı.

 

Tem

Bursa İŞKUR İl Müdürümüz Sn Eren Türkmen kurumumuzu ziyaret ederek, kurum Müdürümüz Mehmet Köse’den, istihdama dönük meslek edindirme kurs faaliyetleri husunda istişarelerde bulundu.

 

Tem

  Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi olarak açtığımız Bulgarca Dil Kursu vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi son yıllarda açtığı kurslarla vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamada çok büyük katkı sunmakta. Bukurslardan biri de yabancı diller alanındaki Bulgarca Dil Kursu. Bursa’da yaşayan özellikle Bulgaristan’dan gelmiş Türk soydaşlar ve onların genç kuşakları tarafından çok ilgi gören Bulgarca Dil Kursları, Osmangazi Belediyesi’nin Soğanlı Kültür Merkezi’nde OSMEK İş birlikteliği ile yürütülmekte. Kursa katılanlar için düzenlenen belge törenin de bir açıklamada bulunan Kurum Müdürümüz Mehmet KÖSE; “Bu tür kurs programları düzenlemekteki amacımız, Yabancı Dil Eğitimi ve Öğretimi İle Türk Vatandaşlarımızın Farklı Dil ve Lehçeleri öğrenmelerini sağlamak. Özellikle son yüz yılda Bulgaristan’dan ülkemize gelip yerleşmiş soydaşlarımızın balkanlarla olan bağlantılarını devam ettirmeleri, genç kuşaklara o bölgeye ait dil, lehçe ve kültür faaliyetlerini öğrenmelerine, ya da becerilerini devam ettirmelerini sağlamada katkı sağlamaktır. Gerek İlçe belediyesi ve gerekse büyükşehir belediyesi işbirliği ile son bir yılda A1 ve A2 seviyesinde 9 Bulgarca Dil Kursu açarak 205 vatandaşımıza eğitim hizmeti vermiş olduk.” dedi. Törende Osmangazi Belediyesi adına söz alan OSMEK bölüm sorumlusu Dr Sevcan Yaman;” Belediyemiz vatandaşlarımıza, eğitim, kültür ve sosyal faaliyetler alanlarında olanca gücüyle hizmet etmeye devam ediyor.” dedi. Belge törenine katılan aynı zamanda Bulgarca Dil Kursu’nun da kursiyer olan 28. Dönem Bursa Milletvekili Hasan Öztürk; “Böylesi bir ortamda ve anlamlı bir törende bulunmaktan gurur duyduğunu belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.” Bulgarca Dil Kursu Eğitmeni Emine Şen; en büyük hayallerinden birisinin Bulgarca Dil Kursu vermek olduğunu belirterek “yılladır kurduğum hayalimin gerçekleşmesine vesile olan Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi’ne özellikle teşekkür ediyorum” diyerek mutluluğunu ifade etti. Törende belge alan kursiyerler bu kursların devam etmesi gerektiğini çünkü sahada çok sayıda vatandaşın bu kurslara gelmek için sıra beklediğini belirtti. Bulgarca Dil kursuna katılmak A1 seviyesi için, okur yazar olmak ve 10 yaşını tamamlamış olmak yetiyor.

Tem

Osmangazi İlçe Hayat Boyu Öğrenme Halk Eğitim Planlama çalışması toplantımız İlçe Kaymakamımız Sn Ali Partal Başkanlığında Muradiye binamızda yapıldı.

Tem

  Öğretmenlik ve Öğretim Alanında, Motorlu Taşıt Sürücüleri Direksiyon Eğitimi Öğreticiliği kursumuz Muradiye Merkez binamızda başladı. Yoğun talep üzerine açılan ve çevre illerimizden de katılım sağlanan kursumuz 200 saat süreli olup hafta içi 17.00 - 20.30 arasında devam etmektedir.

Tem

  Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi kişisel gelişim, istihdama dayalı mesleki eğitim, sanat, spor gibi onlarca alanda faaliyet gösterirken kültür ve sanat alanında da pek çok önemli faaliyet yapmakta. Bunlardan birisi de Tezhip Sanatının toplumda tanıtılması, yaygınlaştırılması adına açılan Tezhip Kursu… Sözlükte “altınlamak” anlamına gelen tezhîb kitap sanatlarının önemli bir dalıdır. Tezhip sanatının temelinde deseni oluşturan motifleryer alır. Tezhipte kullanılan motifler diğer süsleme sanatlarında görülen motiflerden daha küçük ve sadedir. Bu sanatla uğraşanlara müzehhib adı verilmektedir. Sanatkarın düşünce boyutu ve gözüyle şekiller motiflendirilerek başta ibadethaneler olmak üzere çeşitli mekanlarda toplulaştırılır. Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi’nde Tezhip Sanatı alanında görev yapan aynı zamanda Kültür Bakanlığı sanatçısı olan Öğretmen Meliha Kantarcı kursla ilgili bilgi verirken; “Bu kurslarla Geleneksel Türk İslam Sanatlarını yeni kuşaklara aktararak, toplumumuzun tüm katmanlarına tanıtmak istiyoruz. Çalışırken insanı dinlendiren, tarihin derinliklerinde kültürel ve manevi yolculuk yapmanın hazzını tattıran bir kurs. Kursa katılanlar bir sanat öğrenmenin yanı sıra, işin manevi yönüyle de büyük bir haz duyuyorlar” dedi. Halk Eğitimi Merkezi Müdür Mehmet KÖSE; ”Pek çok alanda olduğu gibi, kültür ve sanat alanında yaptığımız çalışmalarla da vatandaşlarımıza kültürel mirasımızı tanıtmanın, gelecek kuşaklara aktarmanın gayreti içerisindeyiz. Vatandaşlarımızı kurs merkezlerimize bekliyoruz.” Açıklamasında bulundu. Abdal Kültür Merkezinde Geleneksel Türk İslam Sanatları alanında 1564 ve 504 saatlik kurlar halinde düzenlenen kurslarda, başta hat sanatı olmak üzere pek çok motifin süslemesi yapılmaktadır. Bu kurslarla kursiyerlere, geleneksel Türk İslam Sanatlarında Tezhip programını bitiren bireyin, klasik üslupta murakka yaparak altın kullanması, bitkisel motif ve zencerek uygulaması, motiflerle belli bir alan içerisinde kompozisyon oluşturarak farklı simetrik alanları tasarlaması, Türk-İslâm sanatlarında kullanılan rûmî çeşitlerini özellikleriyle birlikte uygulaması, klasik tezhip uygulamalarını ve eserlerini çözümlemesi amaçlanmaktadır.

Tem

Öğretmenlik ve Öğretim Alanında yer alan “Ücretli Öğretmenler İçin Özel Eğitim Kursu Uygulamarı” başladı. Üniversitelerin lisans veya ön lisans bölümlerinden mezun olanların katılabildiği kurs programı 80 saat süreli olup alanında uzman eğitimciler tarafından verilmektedir.

Tem

Kurum Müdürümüz Mehmet Köse, Balgöç Genel Merkez’ni ziyaret ederek, Genel Başkan Sn Prof.Dr.Emin Balkan ve yönetim ekibiyle, kurumsal faaliyetlerimiz hakkında bilgi paylaşımında bulundu. BALGÖÇ’ün kamu yararına faaliyet yürütmesi hasebiyle, birlikte yürütülebilecek faaliyetler istişare edildi.