T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
BURSA / OSMANGAZİ - Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi

Haberler

Kas

  Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi kurs faaliyetleri ile halkın her katmanına her ders düzeyde hitap etmekte. Çevre korumadan din hizmetlerine, el sanatlarından gıda teknolojisine, hasta ve yaşlı hizmetlerinden aile eğitimine, hayvan yetiştiriciliğinden makine teknolojisine, kişisel gelişimden pazarlama ve perakendeye olmak üzere 50'ye yakın alanda kurs faaliyetlerini sürdürmekte. Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi'nin sürdürdüğü faaliyet alanlarından birisi de Müzik ve Gösteri Sanatları alanı kurs faaliyetleri... Bu alanda bulunan 185 farklı kurstan 10'larca kursu açan Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi, Proje Okulu olan Mihraplı Abdülkadir Can Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde de; Bağlama, Darbuka, Kanun, Keman, Klasik Gitar, Ney ve Türk Halk Müziği kursları açarak 10'larca öğrencinin sanatsal alanda yetişmesine katkı sağlamaktadır. Kurs faaliyetlerinde incelemelerde bulunan Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mehmet Köse Okul Müdürü Yunus Akkoç'u ziyaret ederek, kurs faaliyetlerini birlikte değerlendirdi. Köse yaptığı açıklamada "Türk Musikisi alanında da faaliyet gösteren okulumuzda öğrencilerimize sanatsal alanda katkı sağlamak oldukça gurur verici. Yeterki öğrencilerimiz bu alanda kendilerini geliştirmek istesinler, bizler eğitim bazında her türlü desteği vermeye hazırız." Okul Müdürü Yunus Akkoç; "Proje okulu olarak hedeflerimize ulaşmada Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi'nin desteğini daima görmekteyiz. Öğrencilerimize Türk Musikisini tanıtmada, sevdirmede, icra etmede birlikte çalışmak oldukça faydalı olmakta." açıklamasında bulundu. Kursları ziyaret eden Kurum Müdürü Mehmet Köse öğrencilerin mutluluğuna ortak oldu.

Kas

Kurum Müdürümüz Mehmet Köse; İlçemizde eğitim kurumlarımıza değer katan; Sadi Etkeser İO Müdürümüz Erdal Karataş'ı, Bisaş İO Müdürümüz Mustafa Ali Güngör'ü, Selcan Akbaş OO Müdürümüz Figen Avunduk'u, Mihraplı Abdulkadir Can Aihl Müdürümüz Yunus Akkoç'u ziyaret ederek, Halk Eğitimi faaliyetlerimiz ve Aile Okulu Projesi ile ilgili bilgi paylaşımında bulundu.

Kas

  Bursa Osmangazi Belediyesi'ne bağlı Demirtaş Kültür Merkezi'nde vatandaşlarımıza yönelik "Çevre ve İklim Değişikliği Farkındalık Kurs Programı" düzenlendi. Programın açılışında kursiyerlere; Belediye Başkanımız Sn MUSTAFA DÜNDAR'ın, İl Müdürümüz Sn Serkan Gür'ün ve İlçe Müdürümüz Sn Gürhan Çokgezer'in selamlarını ileten Kurum Müdürümüz Mehmet Köse, "Milli Eğitim Bakanlığımız aile eğitimlerine önem vermekte, bu nedenledir kiAğustos ayında ülkemizde tüm resmî eğitim kurumlarında uygulamaya geçirilen "Aile Okulu Projesi" kapsamında paket kurs programları açıyoruz. Tüm vatandaşlarımızı okullarımıza Halk Eğitimi Merkezlerimize bu kurslara katılmaya davet ediyorum" açıklamasında bulundu. 18 Yaşını tamamlamış vatandaşlarımızın katıldığı ve İnsan ve Doğa, Çevre Sorunları, İklim Değişikliği ve Türkiye, Sürdürülebilir Kalkınma ve Çevre Dostu Teknolojiler, Yeşil Beceriler temalarının işlendiği 10 saat süreli kursa, yaklaşık 220 kursiyer katıldı.

Kas

Halk Eğitimi Kurs faaliyetlerimizin tanıtımı ve okul / kurumlarımızda kurs çeşitliliğinin artırılması kapsamında, ilçemize değer katan okul müdürlerimize ziyarette bulunan Kurum Müdürümüz Mehmet Köse; Reşitpaşa İO Md Ömer Taşdemir, Salih Şeremet OO Md Nurettin Kendüzler, İbni Sina İO Md Zeki Altun, Erhan Nas Yalçın İO Md Mehmet Tuzcu ve Olgunlaşma Enstitüsü Md Nilüfer Karakoç'la görüşerek istişarelerde bulundu.

Kas

Yöresel Gıdalar Yapım ve Üretiminden, Yabancı Dil Kurslarına, Diksiyondan Çevreye Duyarlılık Kursuna, Hijyenden İşimiz Temiz gibi pek çok kurs faaliyeti düzenlemekte olduğumuz Doğancı Köy Yaşam Merkezi'mizdeki Aile Eğitimi Kursuna katılan 24 vatandaşımıza belgeleri, İl MEM Md Yrd Arzu Ayyıldız, Osmangazi İlçe MEM Md Gürhan Çokgezer ve İl MEM Şb Md Ömer Karaca'nın katılımıyla verildi.

Kas

Kas

  Temel Eğitimini Tanamlamış ve 18 yaş üstü vatandaşlarımızın katılabildiği 32 saat süreli kursta *Cenaze ile ilgili dini açıdan yapılması gereken işlemler hakkında bilgi sahibi olması ve bunları uygulayabilmesi, *Cenaze ile ilgili yapılması gereken idari ve hukuki kurallar hakkında bilgi sahibi olması amaçlanmaktadır.

Kas

Kas

MEB-Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ve Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) ile ortaklaşa, geçici koruma kapsamındaki sığınmacılara yönelik uygulanan, Sosyoekonomik Güçlendirme ve Sürdürülebilirlik (SES) Programı kapsamında; Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi, Muradiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve İŞKUR Bursa il Müdürlüğü ile birlikte yürüttüğümüz 240 saat süreli "Aşı Çırağı Kursu" tamamlandı. Kursu bitiren 26 kursiyerebelgeleri; İl Milli Eğt Md Yrd Sn Arzu Ayyıldız, Muradiye MTAL Md Yusuf Ay, Osmangazi HEM Md Mehmet Köse ve kursiyerler katıldığı törenle verildi.

 

 

Kas

Kurum Müdürümüz Mehmet Köse; milletimize hizmet yolunda eğitim kurumlarımıza değer katan, Orhan Kara İlkokulu Müdürümüz Sn Bilge Akpınar Hanım'ı ve Mithatpaşa Ortaokulu Müdürümüz Sn Aziz Sonat'ı ziyaret ederek, Halk Eğitimi Merkezimizle yapılabilecek kurs faaliyetleri üzerine istişarelerde bulundu.

 

Kas

 

 

Kas

  Kurum Müdürümüz Mehmet Köse, Bursa Osmangazi Belediyesi'ne bağlı 22 Kültür Merkezi'nden biri olan Soğanlı Kültür Merkezi'nde açtığımız kurslarda incelemede bulundu. Çocuk Gelişimi Kurs Programından, Bulgarca - Rusça - İngilizce - Arapça Dil Kursuna, Bilgisayar Destekli Muhasebe Kurs Programından, Çini ve Resim Kursuna ondan fazla farklı kurs programının düzenlendiği Soğanlı Kültür Merkezi'nde kursiyerlere hitabeden Mehmet KÖSE; İl Milli Eğitim Müdürü Sn Serkan Gür'ün, Osmangazi Belediye Başkanı Sn MUSTAFA DÜNDAR'ın ve İlçe Milli Eğitim Md Sn Gürhan Çokgezer'in selamlarını ileterek, "Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi olarak, her yaştan her bir vatandaşımıza uygun olan her ortamda talep edilen kurs faaliyetlerini düzenlemekteyiz. Şuan itibari ile ilçe nüfusumuzun yaklaşık %20 sine ulaşmış durumdayız. Yıl sonuna kadar 200 bin vatandaşımıza ulaşmayı hedefliyoruz."açıklamasında bulundu. Kursiyerlerin taleplerini ve önerilerini de alan Mehmet Köse, "Her Zaman Her Yerde Herkes İçin Eğitim" düsturu ile faaliyet gösteren halk eğitim merkezlerine vatandaşlarımızın uğramalarını, oradaki yetkililerle görüşmeleri çağrısında bulunarak, kendilerine uygun bir kurs programının olduğunu göreceklerini de vurguladı.

 

Kas

  Son yıllarda pek çok meslek gurubunda olduğu gibi ayakkabıcılık sektöründe de hat safhada kalifiye elemana ihtiyaç var. Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi tekstil, aşçılık, bilişim, otomotiv gibi yoğun talep gören kursların yanında ayakkabıcılık sektöründe de kalifiye eleman yetiştirmek için harekete geçti. BESOB Ayakkabıcılar Odası Başkanlığına, BESOB Proje Koordinatörü Gülbin Okur, Aydın Türkoğlu ile ziyarettebulunan Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mehmet KÖSE, Oda Başkanı Sn Servet KAYNAR ile Ayakkabıcılık Sektörünün sorunları ve talepleri konusunda görüşmelerde bulundu. Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mehmet Köse, mesleki eğitimin yetişkin boyutunda Halk Eğitimler vazgeçilmez merkezlerdir. İş piyasasının talebi olan kalifiye eleman ihtiyacının büyük oranda Halk Eğitimler aracılığı ile karşılanmasının çok isabetli olacağını bu nedenle Halk Eğitimi Merkezlerimizin alt yapısının daha da güçlendirilmesi gerektiğini belirtti. Oda Başkanı Servet KAYNAR, ayakkabı esnafının yetişmiş elemana çok ihtiyacı olduğunu, bu nedenle bu tür eğitimlerin çok yerinde olacağını belirtti. BESOB proje sorumluları Gülbin Okur ve Aydın Türkoğlu ise böyle bir çalışmamın Bursa'da başlatılacak olmasının önemli olacağını belirtti. Önümüzdeki günlerde yapılacak bir dizi görüşmenin ardından, Ayakkabıcılık Sektörü alanında kalifiye eleman yetiştirilmeye başlanacak.

 

Kas

  Muradiye binamızda hafta içi akşam saatlerinde devam eden 200 saat süreli kurs programına, en az ortaöğretim mezunu olup, öğretmenlik yapacağı sınıftan en az 3 yıllık sürücü belgesine sahip olanların katılabildiği kursu tamamlayanlar; sürücü kurslarında çalışabilmektedirler. Kursun açılışında adayları bilgilendiren Kurum Müdürümüz Mehmet Köse, Halk Eğitimi Merkezimizin faaliyetlerini anlatarakkursiyerlerin kurslarla ilgili çeşitli sorularını cevapladı.

 

Kas

  Bursa Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi tarafından, Bursa Minibüsçüler Odası aracılığı ile, vatandaşlarımıza toplu taşıma aracı olarak hizmet veren minibüs şoförlerine eğitim verildi. Bursa Minibüsçüler Odası'nın talebiyle; "Bursa Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde belirlenen güzergâhlarda yolcu taşıma izni verilen (M) serisinden minibüslerin, (T) serisinden taksilerin, (D) serisinden dolmuşların, (S) serisinden Servis araçlarının, Servis taşımacılığı yapmak üzere tescil edilmiş özel plakalı araçların ve özel Toplu Taşıma Araçlarının ne şekilde çalışacaklarını, bunların işleticileri ile verilen hizmetten yararlanan kuruluşlar arasındaki ilişkilerini, uygulamayı yürütecek ve denetleyecek olan kuruluş ve organların yetki ve sorumluluk alanlarını belirlemek amacıyla hazırlananan yönetmelik kapsamında" Osmangazi, Yıldırım ve Nilüfer ilçelerinde Minibüs şöforlarına Esnaf Odaları Birliği salonunda, odaya bağlı şoförlere eğitim verildi. Eğitim öncesi bir açıklamada bulunan Minibüsçüler Odası Başkanı Rafet BURGAZ; "Bursa Büyükşehir Belediyesi'nce hazırlanan yönetmelik doğrultusunda; çalışma ruhsatlı araçlarda çalışacak araç sürücüleri, Zabıta Dairesi Başkanlığı gözetiminde ilgili oda, işletici veya BURULAŞ tarafından düzenlenecek, Milli Eğitim Müdürlüğünden onaylı uzman kişilerden olmak üzere en az 12 saatlik, Toplu Taşıma Araçları sürücülerinin engelli ve dezavantajlı vatandaşlarımıza davranışlarını da kapsayan eğitim almak ve her yıl en az 1 kez 4 saat verilecek seminerlere sürekli katılmak zorundadır." denildiğinden bu eğitimleri veriyoruz. Katılımcılara teşekkür ediyorum." açıklamasında bulundu. Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mehmet KÖSE; "şoförlerimizin aldıkları bu eğitim, sundukları hizmet bakımından çok önemli. Vatandaşlarımızla sağlıklı iletişimin kurulmasında, yerleşik yasal kuralların uygulanmasında şöforlerimizin kendilerini yeniden çekap yapması trafikteki yaşamımızı daha da rahatlatacaktır." dedi. Eğitime, Minibüsçüler Odası Başkan Vekili Cevdet Dündar, Bursa Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesinden Ali Sarı, Taha Yasin Demiröz katılırken, eğitmen olarak Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi Md Yrd Ali ALBAYRAK, Rehber Öğ Tuba Bozkurt, Bursa Kent Konseyi'nden Samet ŞAHİN katıldı. Trafik psikolojisinin, dezavantajlı vatandaşlarımıza karşı trafikteki davranışlarımızın yaklaşımlarımızın, trafik kurallarına uyma zorunluluğumuzun anlatıldığı eğitime 200' ye yakın minibüs şoförü katıldı.