T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
BURSA / OSMANGAZİ - Halk Eğitimi Merkezi

Haberler

Ara

 Bağlama ya da saz, Türk halk müziğimizde yaygın olarak kullanılan telli tezeneli bir çalgı türüdür. Yörelere ve boyutlarına göre değişiklik göstermekle birlikte Anadoluda yaygın olarak kullanılmaktadır. Kurumumuz bünyesinde açılan Bağlama kurslarından biri de Osmangazi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün toplantı salonunda akşam saatlerinde  kursiyerlerin katılımı ile kurs öğretmenimizin gözetiminde devam etmektedir. Kursiyerlerimiz arasında, ilçe milli eğitim müdürlüğümüzden şube müdürlerimizin, bazı okul müdürlerimiz ve maarif müfettişlerimizin olması ayrıca önem arzetmektedir. Her insan bir enstrüman çalabilmelidir düşüncesiyle, Halk Eğitimi Merkezimizde bu tür kurslarımız, vatandaşlarımızdan gelen talepler doğrultusunda her an açılabilmektedir. 

Ara

Osmangazi Halk Eğitimi Merkezimize bağlı Nilüfer Köy Kurs Merkezimizde kurs faaliyetlerimizi kurum Müdürümüz Mehmet Köse yerinde ziyaret ederek çalışmalar hakkında kurs öğretmenlerimizden bilgi aldı.  El işi iğne oyası ve cilt bakımı kurslarımızın olduğu, kursiyerlerin istekli ve gayretli olduğu gözlendi mahalle muhtarımız fiziki eksikliklerin giderilmesinde gayret sarfettiği gözlenmiştir.

Ara

Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, Tezhip dalında Türkiye Birincisi olan Meliha Kantarcı'yı makamında kabul etti. 

Osmangazi Halk Eğitim Merkezi El Sanatları Öğretmeni Meliha Kantarcı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Türk sanatları yarışmasında tezhip dalında Türkiye birincisi olarak başarı ödülü almaya hak kazandı. Başarılı öğretmeni makamında kabul eden Sabahattin Dülger, Meliha Kantarcı'yı gösterdiği başarısından dolayı tebrik etti. Ziyarette Osmangazi Halk Eğitim merkezi Müdürü Mehmet Köse'de hazır bulundu. 

Osmangazi Halk Eğitim Merkezinde geleneksel sanatlarımızdan biri olan tezhip sanatı kapsamında 8 yıldır kesintisiz olarak eğitimi veriliyor. Pek çok öğrenci yetişmesine ve eser verilmesine vesile olan El Sanatları Öğretmeni Meliha Kantarcı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen 20. Devlet Türk sanatları yarışmasında tezhip dalında birincilik ödülüne layık görüldü. Yüzyıllara dayanan tezhip sanatını 22 yıldan bu yana öğrenme ve deneyimleme sürecinde olan sanatçı-öğretmen Meliha Kantarcı, bugüne kadar pek çok eser kazandırdı. Halen Osmangazi Halk Eğitim Merkezi bünyesinde görev yapan Kantarcı, hafta içi her gün ücretsiz olarak açılan kurslarda pek çok sanatseverlere bilgisini ve tecrübesini aktarıyor. Meliha kantarcı ayrıca bunun yanında mimari alanda deforme olmuş kalem işi desenlerine tepki olarak cami kalem işi tasarımları da yapıyor. 

Ara

Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi olarak yerel yönetimlerle birlikte yürüttüğümüz Hayat Boyu Öğrenme alanındaki kurslarımız BUSMEK Karaman Kurs Merkezine kurum Müdürümüz ve müdür yardımcımız ziyerette bulunarak devam eden kurs faaliyetlerini yerinde incelediler. Kurs Merkezi yöneticilerinin gayretli çalışmaları kurs öğretmenlerini ve kursiyerleri motive hayli motive etmiş. Geleneksel Türk Mutfağında hazırlanan yiyecek, içecek ve tatlılar ağız tadına damak zevkine ve görsel güzelliğe de hitap etmektedir.

Ara

Hüdavendigar Sosyal Gelişim Merkezindeki kurs faaliyetlerimizden Kağıt Rölyef kursumuza yoğun katılım sağlanmakta. Kursiyerlerimizin yaptığı çalışmalar...

Ara

26 Ekim 2018 tarihinde; 2023 Eğitim Vizyonu Belgesi, Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla, Milli Eğitim Bakanımız Ziya Selçuk tarafından açıklanmıştı. 

Ülkemiz genelinde eğitim alanında açıklanan hedeflere adım adım ulaşılmakta. Bu kapsamda Hayat Boyu Öğrenme alanında Halk Eğitimi Merkezleri için belirlenen;

 

"1. Hayat Boyu Öğrenme Programlarına Yönelik Nitelik ve Erişim Artırılacak

2. Yaş itibarıyla örgün eğitim kapsamı dışında kalmış bireylere yönelik diplomaya esas müfredatın yapısı, temel beceriler korunmak kaydıyla sadeleştirilecektir.

3. Hayat boyu öğrenme süreçlerinde farklı hedef kitlelere ulaşmak ve öğrenmeye erişimi artırabilmek için uzaktan eğitim teknolojilerinden yüksek düzeyde yararlanılacaktır.

4. Mesleki, sosyal ve kültürel becerilere yönelik hayat boyu öğrenme programları güncellenerek çeşitlendirilecek, hayat boyu öğrenme süreçlerine yönelik toplumsal farkındalığa ilişkin çalışmalar yapılacaktır.

5. Hayat boyu öğrenme alanında faaliyet gösteren kurum ve kuruluşların verilerinin yer aldığı Ulusal Hayat Boyu Öğrenme İzleme Sistemi kurulacaktır.

6. Millî Eğitim Bakanlığı bünyesinde yürütülen hayat boyu öğrenme ve yaygın eğitim sürecindeki sertifikaların belli standartlara bağlı olarak tanınırlığı artırılacaktır.

7. Erken çocukluk, çocukluk ve ergenlik dönemine ilişkin, ebeveynlere yönelik destek eğitim programları güncellenerek yaygınlaştırılacaktır.

8. İlgili bakanlık ve kurumlarla iş birliği ve koordinasyon dâhilinde, başta çocuk ve kadına yönelik olmak üzere şiddetle mücadele bağlamında farkındalık eğitimleri düzenlenecektir.

9. Çocuk ve gençlerimiz başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerine yönelik her türlü bağımlılıkla mücadeleye ilişkin farkındalık eğitimleri yaygınlaştırılacaktır.

10. 21. yüzyıl becerileri arasında yer alan çoklu okuryazarlıklara (dijital, finansal, sağlık, ekoloji ve sosyal medya gibi vb.) ilişkin farkındalık ve beceri eğitimleri düzenlenecektir."

 

Hedeflere ulaşmak için çalışmalarımız yoğun olarak devam etmektedir.

 

Ara

Osmangazi Halk Eğitim Merkezi Öğretmenimiz Meliha Kantarcı, Tezhip - Zahriye Sayfası - alanında yaptığı çalışmayla T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığınca düzenlenen 20.Devlet Türk Sanatları Yarışmasında dereceye girerek Başarı Ödülü'nü almıştır. Kurumumuz ve Bursa'mız  adına sevindirici bir başarı... 

Kendisine başarılarının devamını diliyoruz...

Ara

Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Koordinatörlüğünde, İŞKUR ve Osmangazi Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ortaklığında düzenlenen "Tarımsal Nüfus Gençleşiyor Projesi" kapsamında engelli vatandaşlarımıza verilen "Seracılık" kursunun sertifika dağıtım töreni yapıldı. Tarım Orman İl Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleşen törene Bursa İl Tarım ve Orman İl Müdürü Hamit AYGÜL, Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mehmet KÖSE ve engelli kursiyerler katıldı. "Tarımsal Nüfus Gençleşiyor Projesi" kapsamında Bursa İŞKUR İl Müdürlüğü ve Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü işbirliğiyle 37 vatandaşımıza "Seracılık" eğitimi verilmiş ve kursiyerlerimiz sertifa almaya hak kazanmıştır.

Kas

THK Bursa Şubesi'nde Model Uçak Yapımı Başlangıç Düzey Kursu sonu kursiyerlere sertifikaları törenle verildi. 30 Kasım 2019 da yapılan törene THK Bursa Şubesi Yönetimi ve Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi Müdürümüz Sn Mehmet KÖSE katıldı. Çalışmaları ve kursiyerleri hakkında bilgi veren kurs öğretmeni Koray Köktürk, 32 saatlik bir kurs dönemi sonunda kursiyerlerin dikkatli, özenli bir çalışma sergileyerek sertifikalarını almayı hak ettiklerini belirtirken kursiyerlerin ortak düşüncelerinin ise gelecekte her birinin pilot olmayı hayal ettiklerini belirtti. Tören toplu resim çektirmeye tamamlandı. 

Kas

Milli Eğitim Camiamızın değişik kademelerinde öğretmenlik, yöneticilik görevlerinde bulunarak Aziz Milletimize 30 yılın üzerinde hizmette bulunan ve 01 Temmuz 2019 tarihi itibari ile aktif eğitim yöneticiliği görevinden ayrılan Müdür Yardımcımız Hazım ZEYBEL'e, bu gün Bakanlığımızın Hizmet Şeref Belgesini takdim etdik. Kendisine sevdikleri ile birlikte geçireceği mutlu, huzurlu, esenlik ve sağlık dolu bir emeklilik hayatı diliyoruz.

Kas

Osmangazi Belediyesi & Halk Eğitimi Merkezi ve Bursa Unlu Mamuller Derneği (BURMED) arasında meslek edindirmeye yönelik protokol imzalandı.

Protokol, Osmangazi Belediye Başkanı Sn Mustafa DÜNDAR, Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mehmet KÖSE ve BURMED Dernek Başkanı Hasan Acar tarafından imzalandı.

Protokole kapsamında özellikle Pasta Yapımı ve Sunumu, Tatlı Yapımı ve Sunumu, Pastane Elemanı alanlarında istihdam garantili kurs faaliyetleri düzenlenmesi amaçlanmaktadır.

Kas

Öğretmenler Günü, öğretmen mesleğini icra eden kimseleri onurlandırmak için çeşitli etkinliklerin düzenlendiği bir kutlama günü olmaktan öte; tarihe tanıklık eden, medeniyetlere kuşakları bağlayan, toplumları ufuklar ötesine taşıyan saygın kişilerin günüdür. Her yıl 24 Kasım'ın ülkemizde Öğretmenler Günü olarak kutlanıyor olması öğretmen camiası açısından çok önemli. Toplumumuzdaki birlik ve beraberliğimizi, vatanımızın bölünmez bütünlüğünü, devletimizin ilelet payidarlığına en önemli katkıyı yapacak olanın öğretmenlerimizin olduğu bir gerçektir. Bu vesileyle; eğitim kurumlarımızın ilim, irfan ve hikmet yuvası olması dileğiyle milletimize fedakerane  hizmet eden değerli öğretmenlerimizin gününü kutluyorum.

Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi Müdürü

Mehmet KÖSE 

Kas

Bursa Büyükşehir Belediyesi

İşkur

Bursa Kent Konseyi

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası katkilarıyla 

Bursa İnsan Kaynakları ve İstahdam Buluşmaları kapsamında Merinos Kültür Merkezi nde seminerler düzenlenmistir..

Dış Ticaret ve Lojistik Kursunu tamamlayan Kursiyerlerimiz, Kurs Sonu seminer faaliyeti için Merinos Kongre Kültür Merkezinde yapılan toplantıya katılarak, edindikleri bilgilerin pratikte nasıl kullanacaklarını ilişkin faydalı bilgiler edindiler.

Tem

ILÇE MÜFTÜMÜZ DEN KURUMUMUZA ZİYARET Osmangazi İlçe Müftümüz Sn. Lütfü İmamoğlu, Kurumumuzu ziyaret ederek devam eden kurslar hakkında bilgi almış ve önümüzdeki öğretim yılı için istişarelerde bulunulmuştur. Kurumumuz adına teşekkür ediyorum.