T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
BURSA / OSMANGAZİ - Halk Eğitimi Merkezi

Haberler

Mrt

 

18 Yaşını bitiren lise mezunlarının katılabildiği 120 Saat süreli kursu başarı ile bitirenler;

*İş sağlığı ve güvenliği kurallarını uygulaması, 

*Müşteri ile etkin iletişim kurması, 

*Emlakçılık ve tapu işlemlerini yürütmesi takip etmesi, 

gibi becerileri kazanır.

Mrt

 

Quilling, ilginç tasarımlar yaratmak için yuvarlanmış, şekillendirilmiş ve bir araya getirilmiş kağıt, kumaş, cam hatta fondan şeritlerin kullanılmasını içeren bir sanat türü. Bu sanatın ismini, ilk defa uygulayanların kağıdı kıvırmak için kuş tüyü kullanmaları sebebiyle 'quil!den aldığı düşünülüyor. Eskiden zaman zaman 'filigree' adıyla da kullanılan bu sanat türü ince gümüş ve altın tellerin kıvrılarak birbirlerine tutturulmasıyla hazırlanan süs eşyaları ve takıların yapımında kullanılıyormuş.

Mrt

 

Tezhip Türk süsleme sanatlarından biridir. Kelime anlamı "Altınla Süslemek" tir. 18 ve 22 ayar ezilmiş altınla ve muhtelif renklerle kitap ve levha gibi yazma eserlerin süslenmesidir. Bu sanat; sevgi, sabır, zevk ve zarafetin ortaya koyduğu eserler bütünüdür. 

Mrt

Kursiyerlerimizin; Osmangazi Halk Eğitim merkezi ve İşKur destekli devam etmekte olan halı dokuma kursumuzun büyük bir özenle ilmek ilmek dokunan 'yedi dağın çiçeği' adlı halımız, adı gibi renk tonlarını üzerinde taşımaktadır. Bu halımızın farklı örnekleri de dokunmaya devam etmektedir.

Mrt

 

Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi öğretmen, usta öğretici ve kursiyerleri ile İstiklal Marşımızın Kabulünün . Yılı bir dizi etkinliklerle coşku ve heyecanla kutlandı.

Güne Halk Eğitimi Merkezimizin Muradiye Merkez binamızda Öğretmen Usta Öğretici ve Kursiyerlerin katılımıyla salon toplantısı ile kutlama etkinliğine başladı. Burada bir konuşma yapan kurum Müdürümüz Mehmet Köse; "Bu vatanı bize miras bırakan atalarımızın ruhu, Mehmet Akif Ersoy'un Kahraman Ordumuza armağan ettiği İstiklal Marşı'mızla ebediyen yüreğimizde bizlerle beraber yaşayacak. Milletimizin yüreğindeki iman, bayrak, vatan aşkı, İstiklal Marşı'mızda vucut bulmuştur. Milli Marşımız işte bu sevginin ve bağlılığın en büyük nişanesidir. Yeryüzünde hiçbir milletin bu denli insanı derinden, etkileyen, yol gösteren bir milli destanı yoktur." dedi. 2021 Yılının İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Yılı olması nedeni ile yapılan kutlama etkinliklerimiz Tophane Meydanında, Olgunlaşma Enstitüsü'nün öğretmen ve kursiyerlerin in de katılımı ile halkımızla birlikte İstiklal Marşımız büyük bir coşkuyla canlı okundu. 

Halk Eğitimi Merkezimize Bağlı İstiklal Şubemizdeki Okul Öncesi Öğrencilerimiz,

Adalet Meydanında, Çifte Havuzlar ve İvazpaşa öğretmen ve velileri ile İstiklal Marşımızı canlı kurs Merkezimizdeki Okul Öncesi Öğrencilerimiz de bahçelerinde halkımızın da katılımı ile büyük bir coşku içerisinde okudular.

"Allah bu millet bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın."

Mrt

Çifte Kavuzlar Kurs Merkezimizdeki El Sanatları Kursumuzdan;

İğne oyası,

Keçe kaplama banyo sabunu,

Masa örtüsü süsleme çalışmaları. 

Mrt

 

Çifte Havuzlar Kurs Merkezimizdeki Okuma Yazma Kursumuzdan...

Yüce Yaratıcı'nın ilk emri "Oku" bu nedenle, 

Okumanın yaşı olmaz.

Okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızı kurs merkezlerimize bekliyoruz.

Mrt

 

Büyük bir özveri...

Hiç becerileri yoktu. Halk Eğitimi Merkezimizle tanıştılar ve "Deri Eldiven Dikimi Kursu" na başladılar. Aradan sadece 6 hafta geçti ve kursiyerlerimiz ihraç edilecek eldiven üretiyorlar.

Mrt

 

Çifte Havuzlar Kurs Merkezimizdeki Aşçılık Atölyemizde "Otel Tipi Yemek Hazırlama Sunum ve Servis" Kurs eğitimlerimiz devam ediyor. İlgisi olan vatandaşlarımızı bekliyoruz.

Mrt

     Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi olarak Osmangazi Ilçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile  ortaklaşa düzenlediğimiz Arı Yetiştiriciliği kursunun sahada uygulaması gerçekleştirildi.

     Arıcılık kurs programı 72 saat süreli olup okur yazar olan ve 14 yaşından büyük olanların katıldığı bir kurstur. 

     Bu kursu bitiren bireyin, 

1. Arıcılık için gerekli olan hazırlıkları yapması,

2. Arıların bakımı, arı ürünlerinin hasadı ve zararlılardan korunması işlemlerini yapması

amaçlanmaktadır.

     Vatandaşlarımızı kurslarımıza katılmaya bekliyoruz. 

Mrt

     Kurum Müdürümüz Mehmet Köse, Osmangazi İlçemizdeki 136 mahalleden Onbeş Mahallemizde görev yapan Bayan Muhtarlarımıızla bir toplantı yaparak, Kurumumuzun faaliyetleri hakkında bilgilendirmede bulundu.

     Kadın istihdamı alanında açılan kurslar ve yapılan çalışmaları tanıttı. Vatandaşlarımıza yönelik sürdürdüğümüz okuma yazma kurslarından, el Sanatlarına, resimden müziğe, hijyen den kuaförlüğe, modelistlik stilistlikten, yöresel gıda üretimine, halıcılıktan ahşap sanat kurslarına pek çok alanda sürdürdüğümüz faaliyetlere katılmaları için vatandaşlarımızı kurs merkezlerimize yönlendirmelerini talep etti. 

Mrt

     Mesleki Teknik Eğitimde Bin Okul Projesi kapsamında, ilçemizdeki ilgili okul müdürleri ile İl Milli Eğt. Md Yrd. Sn.Yunus Bulut başkanlığında Şehit Erol Olçok MTAL'de bir toplantı yapıldı.

     Toplantıda ilçemizdeki 9 Mesleki Teknik Anadolu Lisesi velilerine yönelik Halk Eğitimi Merkezimiz üzerinden verilecek kurs faaliyetleri üzerine görüşmeler yapıldı.

     Kurum Müdürümüz Mehmet Köse, Toplantıya katılan Okul Müdürlerine düzenlenecek kurslar, kurs içerikleri, işleyiş ve uyanma şekilleri hakkında bilgi verdi.

Mrt

 

Kurum Müdürümüz Mehmet Köse, Armutköy Muhtarımız Zeki Yardımcı  ile Osmangazi Merkez Karakol Komutanlığını ziyaret ederek Komutan Sn Mustafa Akın'a çalışmalarımız hakkında bilgi verdi Komutanlığın

Diksiyon

Kalorifer Ateşçiliği

Hijyen alanındaki kurs taleplerini aldı

Mrt

 

     Milli Eğitim Bakanlığımızın hayata geçirdiği, Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi ülkemizdeki Mesleki Eğitim alanında kaliteyi yükseltmek, vatandaşlarımızın bu alandaki bilgilerini tazelemek, geliştirmek ve öğrencilerimizi donanımlı yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Bu kapsamında İl Milli Eğitim Md.Yrd Yunus Bulut, Şb Md Bülent Altıntaş, projeye alınan 33 MTAL okulu müdürlerimiz ve Halk Eğitimi Merkezi Müdürlerimizin de katıldığı, bu okulların velilerine yönelik HEM'ler üzerinden düzenlenecek kurs faaliyetlerine ilişkine toplantı yapıldı.

Mrt

 

 

     Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Sn. Prof Dr. Hülya Kartal, Dr.Öğr.Üyesi Ömür Sadioğlu, Dr.Öğr.Üyesi Yakup Balantekin, Araştırma Görevlisi Mehmet Soyuçok ve Bütünleşik Doktora Öğrencisi Bursiyer Esra Yalçıntaş  ve Kurum Müdürümüz Mehmet Köse'nin katılımı ile "Yetişkin Okuma-Yazma Eğitimi" alanında işbirliği için çevrimiçi bir görüşme yapıldı.

Görüşmede;

Yetişkinler için sürdürülen okuma-yazma faaliyetlerinde uygulanan yöntemler,

Uygulanmakta olan program,

Hedef kitlenin seçiminde izlenilen yol,

Sınıfların/grupların oluşturulması konuları hakkında bilgi verildi. 

Hazırlanacak nihai rapor sonucunda Eğitim Fakültesi ile Halk Eğitimi Merkezimizin bu alana yönelik birlikte neler yapabileceklerine dair bir çalışma stratejisi geliştirilmesine karar verildi.