T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
BURSA / OSMANGAZİ - Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi

Haberler

May

  Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi, yaşama tutunmak için mücadele eden spastik engelli çocuklarımıza rehabilitasyon içerikli kurs faaliyetleri düzenleyerek onlara yaşamsal destek sunmaya devam ediyor. 10 - 16 Mayıs Engelliler Haftası dolayısı ile Bursa Dr. Ayten Bozkaya Spastik Çocuklar Hastanesi Ve Rehabilitasyon Merkezi’nde bir tören düzenlendi. Törene Hastane Başhekimi Dr Yaşar Bilgili, Hastane Müdürü Yakup Güler, Md Yrd Cevdet Ayaz, tedavi gören çocuklar ve diğer davetliler katıldı. Başhekim Dr Yaşar Bilgil, haftaya ilişkin konuşmasında; hastanede yaptıkları çalışmalara yer verdi. Engelliler Haftası dolayısı ile bir açıklamada bulunan Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mehmet Köse; “Görevimizle ilgili tüm enerjimizi insanımıza hizmet etmek için harcıyoruz. Özellikle engelli vatandaşlarımıza çok özel davranarak onların yaşama tutunmaları için ihtiyacı olan beceri kurslarını açmaya özen gösteriyoruz. İlçemiz genelinde Soastik Engelliler Hastanesi başta olmak üzere, Celal Sönmez Gündüzlü Bakım Evi, Cemal Zağra Otistik Çıcuklar Eğitim Merkezi, Osmangazi Belediyesi Belediyesi’nin Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde açtığımız beceri kazanma ve rehabilitasyon içerikli 100’e yakın kurslarda hali hazırda 300’e yakın vatandaşımıza eğitim hizmeti vermekteyiz. Bu hastanemizde 20 ile 50 arasında spastik engelli çocuğumuza, el ve kas geliştirme becerileri, göz odaklama ve dikkat geliştirme becerileri gibi temel yaşam aktivitelerine ilişkin kurs faaliyetleri düzenlemekteyiz. Yetkimiz dahilinde olan 4 bine yakın kurs modülüyle vatandaşlarımızın hizmetindeyiz.” dedi. Düzenlenen törende protokol, tedavi gören çocuklarlar ve onların yalınları ile sohbet ederek eğlencelerine eşlik etti.

May

Osmangazi Halk Eğitimi Merkezimizin koordinatörlüğünde; Yıldız Teknik Üniversitesi Avusturya Çekya ve Bulgaristan paydaşlarımızla yürüttüğümüz “Empowering Adult Education Centers in the Kabour Market Reintegration of Recently Disabled Adults” “Yakın Zamanda Engelli Yetişkinlerin İşgücü Piyasasına Yeniden Kazandırılmasında Yetişkin Eğitim Merkezlerinin Güçlendirilmesi” 2021-1-TR01-KA220-ADU-000028438 projemizin 2.çıktı sunumunu 05 Mayıs 2023 tarihinde Prag’da gerçekleştirdik.

May

  Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi olarak mesleki eğitim, sanatsal ve kültürel faaliyetler alanında yetişkinlere yönelik yürüttüğümüz kurs faaliyetleri yanı sıra çocuklara yönelik de aktivitelere ağırlık vermekteyiz. Bu kapsamda, Bursa Aile Ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bünyesine bağlı Özne Çocuk Yaşam Merkezi’nde, okul saatleri dışında gelen öğrencilere yönelik sosyal gelişim, kültürel kazanım, el becerileri kazanımı ve sportif faaliyetler alanındakurslar düzenlemekteyiz. Bu kurslara dönüşümlü olarak 200’e yakın öğrenci katılmaktadır. Sportif kurslardan Satranç Kursuna katılan öğrenciler arasında başarılı öğrencilere ödül töreni düzenlendi. Özne Çocuk Yaşam Merkezi organizasyonundaki törene Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürü Sn Muhammer DOĞAN, Kurum Müdürümüz Mehmet KÖSE ve veliler katıldı. İl Müdürü Muhammer DOĞAN; törende yaptığı açıklamada, “Özellikle ilk kez katılan genç oyuncularımız için bu turnuvanın kendilerine iyi bir deneyim yaşattığını düşünüyor, turnuvanın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi. Kurum Müdürümüz Mehmet KÖSE yaptığı açıklamada; “Halk Eğitimi Merkezi olarak 4 bine yaklaşan kurs faaliyetlerimizle vatandaşlarımızın eğitim hizmeti sunuyoruz. Hedef kitlemizin önemli bir bölümünü oluşturan çocuklarımız bizim her şeyimiz. Onları okul saatleri dışında zamanlarını daha verimli geçirmeleri için büyük mutlulukla gayret göstermekteyiz. Yeterki bu tür kurumlara velilerimiz çocuklarını göndersinler.” dedi. Vatandaşlar, bu tür kurslarların çocukların kendilerine güven duygularını geliştirdiğini, sosyalleşmelerine çok büyük katkısı olduğunu belirterek “çocuklarımız her gün bu kurslara katılmak için, bir an önce okuldaki derslerinin bitmesini beklediklerini” söyledi. Yaşları 5 ile 13 arasında değişen 33 çocuk kursiyerin katılımıyla gerçekleştirilen ve oldukça eğlenceli geçen Satranç Müsabakası’nda, Kurum Müdürleri de çocuklara eşlik etti. Müsabaka sonucunda dereceye giren çocuklara ödülleri, törene katılan protokol tarafından takdim edildi.

May

  Ücretli Öğretmenlik için açılan kurs programımız iki ayrı gurup halinde Muradiye Merkez binamızda başladı. Katılımın yoğun olduğu kursta kursiyerlere; özel eğitime ihtiyacı olan bireylerin öz bakım becerilerini, sosyal, fiziksel ve duygusal gelişimlerine katkı sağlayacak yöntem, teknik ve tutumların nasıl ve ne şekilde olması gerektiğinin anlatıldığı önemli bir kurs… Alanında uzman Suat Oğuz ve Süleyman Berksan öğretmenlerimizin eğitmenliğinde yürütülenkursumuz 80 saat süreli olup, haftada 2 gün olmak üzere 8 hafta sürmektedir.

May

  İl Müdürü Muhammer Doğan, Kurum Müdürümüz Mehmet Köse ve kuruluş müdürlerinin katılımıyla yapılan coşkulu sunumda, katılımcılar çocukların sevincine ortak oldu. 60 ya yakın çocuğun katılımıyla yapılan 100 den fazla büyük beğeni topladı.

 

May

  Muradiye Merkez binamızda başlayan kurs 200 saat süreli olup, hafta içi 17.30 -21.00 saatleri arasında yapılmaktadır. En az lise mezunu 3 yıllık sürücü belgesine sahip olanların katılabildiği kurs 8 hafta sürecektir.

May

  Muradiye merkez binamızda isteğe bağlı olarak hafta içi ve hafta sonu gündüz ve akşam saatlerinde devam eden 30 saat süreli kursumuza; 22 yaşını doldurmuş, 61 yaşından gün almamış olmak kaydıyla enaz ilkokul mezunu olan vatandaşlarımız katılabilmektedir.

May

  Milli birlik ve bütünlüğümüzün güçlenerek devamını sağlamaya, Emperyalist güçlerin bize olan hıncını kırıp defetmeye, Ülkemizde hak ve adalete dayalı âdil bir yönetim ve düzen sistemini kurmaya çalışmak için üstün gayret sarfeden meclisimizi kutluyoruz.

May

İstihdam odaklı açtığımız önemli kurslarımızdan biri olan Genel Muhasebe Kursu 252 saat süreli olup, Muradiye Merkez binamızda hafta içi gündüz saatlerinde yapılmaktadır. Belgelerini Kurum Müdürümüz Mehmet Köse’nin elinden alan kursiyerlerimiz, MaliMüşavirlik ofislerinde, şirketlerin muhasebe servislerinde rahatlıkla iş bulabileceklerdir.

Nis

  Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi olarak rutin bir şekilde sürdürmekte olduğumuz kursa ilgi oldukça fazla. Halk Eğitimi Merkezlerinde Usta Öğretici olarak görev yapmak isteyenlerin katıldığı 30 saat süreli kurs, Muradiye Merkez binamızda yapılmaktadır. Kurum Müdürümüz Mehmet Köse yaptığı açıklamada; “ Usta öğretici olarak Halk Eğitimlerde görev almak isteyen vatandaşlarımız bu kursa mutlaka katılması gerekiyor. Kurs faaliyetlerinin, kursmerkezlerinin ve kursiyerlerle ilgili iş ve işlemlerin anlatıldığı kursta, faaliyetlerin sağlıklı yürütülmesi için çok önemli bilgiler verilmekte.”olduğunu belirtti. Hafta içi akşam saatlerinde yapılan kursu bitirenlere Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika verilmektedir.

Nis

Bağlama Eğitimi Kurs Programımızdan. Muradiye Merkez Binamızda sürdürülen kurs programı hafta içi akşam, hafta sonu gündüz saatlerinde yapılmaktadır. 7 Yaşını tanamlamış herkesin katılabileceği kursla; kursiyerlere, bağlama düzenine uygun Halk Müziği Repertuarı oluşturması hedeflenmektedir.

Mrt

Panayır Mahallesi’ndeki Kurs Merkezimizde günlük el sanatları eğitim faaliyetlerimiz devam ederken, öğle arası Ramazan Ayı Münasebeti ile Kur’an Mukabelesi’nin de yapılması oldukça huzur verici… Kursiyerlerle sohbet eden Kurum Müdürümüz Mehmet Köse, bölgede çok talep gören kurs faaliyetlerinin artırılacağının müjdesini verdi.

Mrt

  Kurum Müdürümüz Mehmet Köse Okul Müdürü Mahmut Bekiroğlu’ ile ziyaret ederek öğretmen ve kursiyerlerimizle görüştü. Bu kurs faaliyeti ile yapılan çalışmalar neticesinde ortaya çıkan ürünlerin ayrı bir değeri ayrı bir önemi var. Çocukları özel eğitim alan annelerimizin, aynı okulda Osmangazi Halk Eğitimi Merkezimiz üzerinden açılan mesleki kurslara katılarak, bir meslek öğrenmenin ve ortaya bir ürün çıkarmanın mutluluğuna paydaş olmak…

Mrt

Eğiticinin Eğitimi Kurs Programı, işletmelerin eğitim departmanlarında çalışan ya da çalışmak isteyen en az ortaöğretim mezunu kişiler ile, İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanlığı eğitimini alan ve tecrübesine güvenerek kariyerini eğitici olarak sürdürmek isteyen kişiler için hazırlanmıştır. 45 Saat Süreli Kurs programı Muradiye Merkez binamızda hafta içi gündüz saatlerinde devam etmektedir.

Mrt

Kahraman Şehitlerimizi Rahmetle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşlarını Minnetle Anıyoruz. "Vatan sevgisi imandandır." Vatanımızda milli birlik ve bütünlüğümüzün, bağımsızlık ve istiklalimizin ilelebet daim olması için nesillerimizi; Allah'a olan imanını, Vatanımıza, milletimize, bayrağımıza ve milli -manevi değerlerimize olan bağlılığını her geçen gün kuvvetlendirerek yetiştirmeliyiz.