T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
BURSA / OSMANGAZİ - Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi

Haberler

Şbt

Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi'nin açtığı pek çok alandaki kurslardan biri de, Özel Eğitime İhtiyacı olan vatandaşlara yönelik açmış olduğu kurs faaliyetleri. Bura Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne bağlı hizmet veren Celal Sönmez Rehabilitasyon ve Gündüzlü Bakım Merkezi'nde açılan kurslara son bir yılda özel eğitime ihtiyacı olan 254 vatandaşımıza 14 farklı alanda eğitim verildi. Merkezdeki kurslara ziyarette bulunan Bursa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Arzu Ayyıldız, Osmangazi Halk Eğitimi Müdürü Mehmet Köse ve Müdür Yardımcısı Adem Özçelik atölyelerde incelemelerde bulunarak, Kuruluş Müdürü Hasan Kul yaptıkları çalışmalar halkında bilgi sundu. Bursa Aile Politijakar İl Müdürlüğü'ne bağlı 4 farklı merkezde kurslar açmakta olduklarını belirten Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mehmet Köse; "halen bu merkezde spordan egzersize, müzikten çini boyamaya, el işi örgüden basit düzeyde bilgisayar montajlamaya 14 farklı modülde kurs açarak, 54 özel eğitim gereksinimi olan kursiyerimizin istifadesine sunmuş bulunmaktayız." açıklamasında bulundu. Kursiyerlerle sohbetlerden heyet onların taleplerini aldı.

Şbt

Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi'mizde Hızlandırılmış Eğitim Projes (HEP) kapsamında yürütülen Yabancılara Türkçe Öğretimi kursumuza devam eden öğrencilere yönelik yaptığımız çevreyi tanına etkinliğimizden.  

Şbt

  Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bursa Büyükşehir Belediyesi arasında imzalan protokol gereği Osmangazi, Yıldırım, Gemlik ve Orhangazi Halk Eğitimi Merkezleri üzerinden, Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Kültür Merkezinde açılan üniversiteye hazırlık kurslarına, lise mezunu 1.000 civarında öğrenci devam ediyor. Osmangazi Hürriyet yerleşkesinde açılan kursu, Bursa Büyükşehir Belediyesi Eğitim Şb Md Ayşe Hocaoğlu ileziyaret ziyaret eden Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mehmet Köse öğrencilere, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ücretsiz gönderilen yardımcı kaynak kitapların dağıtımını yaptı. Öğrencilerle sohbet eden Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mehmet Köse,"Öncelikle sizlere İl Milli Eğitim Müdürümüz Serkan Gür ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Gürhan Çokgezer'in selamını getirdim. Hayatınızın bu önemli dönüm noktasında, Milli Eğitim ve Büyükşehir Belediyemizle daha nitelikli eğitim almaniz için yoğun çaba sarfediyoruz. Ülkemizin ve milletimizin daha güzel yarınlara ulaşması için, sizlerin tam donanımlı olarak yetişmesi için gayret gösteriyoruz." açıklamasında bulundu. Hürriyet Kurs Merkezi ziyaretinde Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Şube Müdürü Ayşe Hocaoğlu yaptığı açıklamada; "Bursa'mızdaki siz sevgili gençlerimizi, hedeflerinize ulaşma doğrultusunda yetiştirmek için Başkanımız Alinur Aktaş önderliğinde canla başla çalışıyoruz." dedi. Ziyaret sonunda Hürriyet Kurs Merkezine devam eden 600'e yakın üniversiteye hazırlık öğrencilerine, Milli Eğitim Bakanlığı'nca gönderilen 5 bine yakın yardımcı kaynak kitabı dağıtıldı.

Ock

  Hedefiyle çıktığımız yolda; Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi olarak son bir yılda; Kur'an-ı Kerim öğretiminde 642 kurs açarak, 9 bin 190 vatandaşımıza eğitim verdik. İslâm Dini'nin Kutsal Kitabı Kur'an-ı Kerim'in; usûlûnce okunmasının öğretilmesi, ezberlenmesi, anlamlandırılmasına yönelik kursları açmaya devam ediyoruz. Kurum Müdürümüz Mehmet Köse yaptığı açıklamada; "7 yaşından itibaren tüm vatandaşlarımızı Kur'an eğitimi almaya, Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi'mizin kurs açtığı kurum binalarına, OSMEK merkezlerine, okullarımıza, dernek ve vakıflarımıza, camilerimize bekliyoruz." dedi. Kurslara kayıt olmak için, kurs merkezlerine müracaat edilmesi yeterli.

Ock

Okulöncesi atölyelerimizde 60'dan fazla şubede bine yakın öğrencimizin (37-72 ay arası) eğitim gördüğü öğrencilerimize, yarıl tatilinde aileleri ile mutlu vakit geçirmelerini ikinci döneme daha heyecanlı bir şekilde başlamalarını diliyoruz.

Ock

  Osmangazi Halk Eğltimi Merkezi olarak İlçemizdeki 136 Mahalle Muhtarımıza yönelik açtığımız Aile Okulu Projesi Eğitimlerinin ilkini dün Osmangazi Muhtarlar Derneğinde yaptık. Eğitim kapsamında; 136 Mahalle Muhtarımıza AileEğitimi, Ailede İlk Yardım Eğitimi, Trafik Eğitimi, Çevre ve Farkındalık Eğitimleri verilecek. İlk olarak verilen Müdür Yardımcılarımızıdan Ali Albayrak ve Adem Özçelik'in verdiği Aile Eğitimi öncesinde bir açıklama yapan Kurum Müdürümüz Mehmet Köse; "Bakanlığımızca yurt sathında başlatılan Aile Okulu Projesi kapsamında yapılan eğitimler Bursa'mızda dayığun olarak devam etmektedir. Muhtarlarımızın da bu eğltşmleee dahil olması memnuniyet verecidir" dedi. Osmangazi Muhtarlar Derneği Başkanı Burhan Mandacı, Muhtarlarımızın hizmetiçi eğitimlerini ger zaman desteklediklerini belirtti. Eğitime katılan Muhtarlar bu tür eğitimlerin sürekli olmasının kendilerini daha fazla geliştirmelerine katkı sağlayacağını belirttiler.

Ock

  Kurum Müdürümüz Mehmet Köse, Müdür Yardımcıkarımız Sevgi Acar, Ali Albayrak ve Adem Özçelik kurs merkezinde kursiyerlerimizle bir araya geldi. OSMEK Yetkilisi Münevver Yaman ve Mahalle Muhtarımız Necmettin Geniş'in katılımıyla kurs çalışmaları yerinde incelendi. Bursa Osmangazi Belediyesi başkanı MUSTAFA DÜNDAR ve Osmangazi ilçe milli Eğitim Müdürlüğü müdürü Gürhan Çokgezer'in selamını ileten Kurum Müdürümüz Mehmet Köse; Osmangazi Halk Eğitimi Merkezimizin farkındalık oluşturan kurslarında görev alan öğretmen ve usta öğreticilerine, katılım gösteren kursiyerlere teşekkür ederek, kursiyerlerlerin talep ve önerilerini aldı.

Ock

Hocailyas Ortaokulu'nu ziyaret eden Kurum Müdürümüz Mehmet Köse, okul Müdürümüz Hülya Ayvaz ve öğretmenlerimizle bir araya geldi. Halk Eğitim faaliyetlerimizi anlatarak, kurumsal olarak birlikte yapılabilecek etkinlikler üzerine istişarelerde bulundu.

Ock

Merkezimize bağlı İvazpaşa Kurs Merkezimizde 3 atölyede açtığımız el sanatları kurslarını ziyaret eden Kurum Müdürümüz Mehmet Köse, İl Müdürümüz Serkan Gür ve İlçe Müdürümüz Gürhan Çokgezer'in selamlarını ileterek atölyede kursiyerleri dinledi, talep ve önerilerini aldı.

Ock

  Kurum Müdürümüz Mehmet Köse ve Müdür Yardımcılarımız Ali Albayrak, Adem Özçelik Güneybudaklar Mahallemize ziyarette bulunarak, Mahalle Muhtarımız Sn Ali Öztürk'le verimli bir görüşme gerçekleştirdi. Köy Yaşam Merkezimizde yapılabilecek faaliyetler üzerine istişarelerde bulunuldu.

Ock

Osmangazi Halk Eğitimi çalışmalarımızın yaygınlaştırılması kapsamında, Kurum Müdürümüz Mehmet Köse ve Müdür Yardımcılarımız Ali Albayrak, Adem Özçelik, Çaybaşı İlköğretim Okulun'a ve Uluçam Mahallemiz Muhtarı Kamil Alnıak'a ziyarette bulunarak, birlikte yapılabilecek faaliyetler üzerine istişarelerde bulunuldu.

Ock

  Ülkemizde Okulöncesi eğitimde okullaşma oranı neredeyse yüzde yüzlere ulaştı. Bu kapsamda faaliyet yürüten örgün eğitim kurumların yanı sıra yaygın eğitim kurumlarından Halk Eğitimi Merkezleri de okulöncesi eğitim alanında da kurs faaliyetleri ile vatandaşlarımıza hizmet sunmakta. Kurum kurs faaliyetleri üzerine bir değerlendirmede bulunan Kurum Müdürü Mehmet Köse; İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzünöncülüğünde, Bursa Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi olarak; kendi bünyemizde, Bursa Osmangazi Belediyesi' Bilgi Evleri bünyesinde, Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde, Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi bünyesinde Okulöncesinde 3-6 yaş arası Oyun Odası kurslarımızda, 26 şubede 408 öğrencimize, Osmangazi Müftülüğü bünyesinde de protokole dayalı 4-6 yaş Okulöncesi eğitimde 39 şubede 468 öğrencimiz olmak üzere, toplamda 65 şubede 8 yüz 76 öğrencimize okul öncesi eğitim hizmeti vermekteyiz. Bu kurslarda öğrencilerimize; Özbakan becerilerinin yanı sıra, Türkçe, oyun, müzik, sanat etkinliği gibi 11 farklı modülde alanında uzman öğretmenlerimizle faaliyet yaptırmaktayız. Vatandaşlarımızın çocuklarını gönül rahatlığı ile kurumlarımızın okul öncesi kurslarına göndermesini bekliyoruz." dedi.

Ock

  Bursa Tarihi Belediye binasındaki makamda gerçekleşen ziyarette Nilüfer Beşevler Mah.Muh.Bşk Yrd Erol Yılmazer'de bulundu. Görüşmede Osmangazi Halk Eğitimi Merkezimizin faaliyetleri hakkında bilgi veren Kurum Müdürümüz, Aile Okulu Projesi kapsamında İlçe Halk Eğitimi Merkezlerimiz aracılığı ile, tüm muhtarlarımıza dönük yapılacak eğitim içeriğine dair bilgi paylaşımında bulundu.

Ock

  Kurum Müdürümüz Mehmet Köse, Md Yrd Sevgi Acar ve Ali Albayrak Çağlayan Köyü'nde açtığımız giyim kursunu ziyaret etti. Kursiyerlerle görüşmelerde bulundu. Köy Muhtarımız Sn Mustafa Cebeci'den kurs binasına ilişkin ihtiyaç ve talepleri aldı. Birlikte yapılabilecek faaliyetlere ilişkin istişarelerde bulundu.

Ara

  Vatandaşlarımıza onlarca alanda binlerce kurs programlarıyla eğitim faaliyetlerinde çok önemli işlevi olan Halk Eğitimi Merkezleri, istihdama dönük meslek edindirme kurs programları ile de, insanlara yeni meslek edindirme, mesleki becerilerini geliştirme ve işletmelere kalifiye eleman sağlamada da dikkat çeken faaliyetler yapmaktadır. Son 3 yıldır özelikle mesleki eğitim akanında önemli faaliyetlerde bulunan Bursa Osmangazi HalkEğitimi Merkezi'nde Aşçılık, Tekstil Tasarım, Bilgisayar Destekli Muhasebe, Overlok, Reçme, Düz Dokuma Makinacı alanlarında mesleki kurs eğitimi alan 75 kursiyer düzenlenen törenle belgelerini aldı. Törende bir açıklamada bulunan Osmangazi Halk Eğitimi Merkrzi Müdürü Mehmet Köse; "Devletimizin imkanlarını halk eğitimi merkezimiz aracılığı ile en verimli bir şekilde vatandaşlarımıza sunmanın gayreti içerisindeyiz. 2023 yılı için 500 vatandaşımıza meslek edindirme ve bunların tamamına istihdam sağlama hedefimizi, eğitim boyutunda yüzde 100, istihdam sağlamada da yüzde 80 gerçekleştirmenin mutluluğunu içerisindeyiz. Ülkemizin sürdürülebilir kalkınma hamlesine, Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi olarak nitelikli kalifiye eleman yetiştirmek için çabalarımız her geçen gün artmaktadır. Bu vesileyle, aslında birşeyler yapmak istiyorum ama benim bir mesleğim yok, ben ne iş yapabilirim ki diye kaygılanan, mesleki becerim zayıf geliştirmek istiyorum diyen vatandaşlarımızı Halk Eğitimi Merkezimize bekliyoruz" dedi. Mesleki eğitimlerini tamamlayarak belgesini alan 15'i erkek 60'ı bayandan oluşan 75 kursiyer kalifiye eleman olarak sektöre kazandırılmış durumda.