T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
BURSA / OSMANGAZİ - Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi

Haberler

Haz

Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi olarak "Kadın Hakları ve Kadına Şiddeti Önleme" konusunda özellikle ilkokul bünyesinde uygulamaya koyduğumuz eğitimlerimiz başladı. İlk olarak Dr. Necla Yazıcıoğlu Ilkokulu'nda başladığımız eğitimlere Bursa Barosu Başkanlığı'ndan Av Özlem Gürgen Eldem Hanım eğitimci olarak görev aldı. 70'i Bayan velimiz 4'ü de okul/kurum yöneticisi olmak üzere toplan 74 katılımcının iştirak ettiği eğitimde; Aile içi yaşam, Eşitlik, Karşılıklı saygı sevgi ve paylaşım, Zor ve istenmeyen olası durumlarda, kadınlarımızın müracaat edeceği devlet mercileri ve izleyecekleri yöntemler anlatıldı. Program sonunda Kurum Müdürümüz Mehmet Köse; Av Özlem Gürgen Eldem Hanım'a Teşekkür Belgesi takdim etti.

Haz

Eğitimlerini Osmangazi İlçe Müftülüğü öncülüğünde yürüttüğümüz 4 - 6 yaş Okul Öncesi öğrencilerimizin, eğitmenleri nezaretinde aileleriyle birlikte Merinos Parkı'ndaki şenliğine Kurum Müdürümüz Mehmet Köse, İlçe Müftümüz Sn Mehmet Uzun'la birlikte katıldı.

Haz

Okullarımızın bünyesinde açtığımız spor faaliyeti kurslarından birisi de Başöğretmen Ortaokulu'ndaki "Atletizm" kursumuz... Kurum Müdürümüz Mehmet Köse, Atletizmi Geliştirme Projesi (GAP) kapsamında 2 bin metrede Türkiye 3.sü olan Ecrin Yiğit'i ve eğitmeni Rahime Tosun'u kabul ederek, başarılarını tebrik etti.

May

Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi olarak kursiyer ve öğrencilerimize Md Yrd Ali Albayrak tarafından verilen; *Kurs faaliyetleri, *Kurs Sonu iş ve işlemleri, *Açık Ortaokul iş ve işlemleri, *Açık Lise iş ve işlemleri, *Açık Ortaokul ve Açık Lise bitirme sonu iş ve işlemleri hakkında bire bir bilgilendirme eğitimleri ile, elde ettikleri becerilere ve eğitim durumlarına ilişkin; Açıköğretim Lisesi Diploması ve Kurs Bitirme Belgesi'ne E-Devlet Uygulamasından ulaşabilmektedirler.

 

May

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komserliği Destekli (UNHCR) Proje Kapsamında yürütülen, 559 saat süreli "Bilgisayarlı Muhasebe" kursunu tamamlayan 14 kursiyer belgelerini, Kurum Müdürü Mehmet Köse'nin de katıldığı törende aldı. 13 Yaşını bitirmiş, okuma yazma bilenlerin katıldığı kursu başarıyla tamamlayanlar ön muhasebeci olarak görev yapabilmektedirler.

May

MEB-Mesleki Teknik, HBÖGM ile Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP), İŞKUR Bursa ile birlikte Sosyoekonomik Güçlendirme ve Sürdürülebilirlik (SES) Programı kapsamında yürütülen, 356 saat süreli "Kat Hizmetleri Elemanı Kursu"tamamlandı. Kursu başarıyla bitiren 10 kursiyer için yapılan belge törenine, Kurum Müdürümüz Mehmet Köse ve Muradiye MTAL Md Yusuf Ay katıldı.

May

Çevre temizliğinden iç dizaynına, sınıf ortamları donanımından eğitimci kadrosuna, tam gün tam yıl esasına göre faaliyet göstermekteyiz. Vatandaşlarımızı Kurumumuza bir kahve içmeye bekliyoruz. En az bir kursumuzun kendilerine uygun olduğunu görecekler ve bu kurslara de severek katılacaklarına inanıyoruz.

 

May

  Yıl Sonu Okulöncesi Şenliğimiz, Fethiye Kültür Merkezi'nde halkımızın geniş katılım ile yapıldı. 13 Şubemizdeki 165 Okulöncesi öğrencimizin rol aldığı ülkemizin değişik yörelerine ait halk oyunları gösterisi büyük bir çoşkuyla izlendi. Programın açılışında blr konuşma yapan Kurum Müdürümüz Mehmet Köse; "Bursa İl Millî Eğitim Müdürlüğü İl Müd Sn Serkan Gür, Osmangazi ilçe milli Eğitim Müdürlüğü İlçe Md Sn Gürhan Çokgezer, Osmangazi Kaymakamlığı Kaymakam Sn Ali Partal ve Bursa Osmangazi Belediyesi Bld Bşk Sn MUSTAFA DÜNDAR'ın selamlarını ileterek, çocuklarını Osmangazi Halk Eğitime gönderen velilerimizin çok şanslı olduklarını belirterek, çocukları eğitim alırken kendilerinin de bir meslek edindiklerini belirtti." Fethiye Kültür Merkezi'nin dolduran bin civarında vatandaşımızın ilgiyle izlediği yıl sonu şenliğinde okul öncesi öğrencilerimiz, Karadeniz'den Trakya'ya, orta Anadolu'dan Kafkasya'ya yörelerimize ait 13 farklı halk oyunu sergiledi

May

  İstihdama dayalı Meslek edindirme kurs faaliyetleri düzenleyen Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi, Tekstil Sektörüne 12 Kalıp Tasarımcı kalifiye eleman kazandırdı. Bilgisayarda Kadın Giysi Kalıpları Hazırlama. Bilgisayarda Çocuk Giysi Kalıpları Hazırlama Kurs Programları düzenleyen Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi, istihdama dönük perspektif, tasarım, çizim, dikim alanlarında verdiği 3 aylık kurs eğitimlerini başarıyla tamamlayan 12 bayan kursiyer, kalifiye eleman olarak iş piyasasına girdi. Belge töreninde bir konuşma yapan Kurum Müdürü Mehmet Köse; "Vatandaşlarımızı istihdama dönük meslek edindirmede her türlü imkanlarımızı seferber ettik. Yeterki vatandaşlarımız buyursun kurumumuza gelsinler" açıklamasında bulundu. Belgelerini alarak mezun olan kursiyerler, kendilerine yeni bir iş kapısı açan Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi'ne teşekkürlerini belirtti. Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi'nde meslek edindirme kurs faaliyetleri süreklilik arz etmektedir.

May

  Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi'nce Doğancı Köyü Yardımlaşma Derneği'nde, İşimiz Temiz Projesi Kapsamında; * Yiyecek İçecek Hizmetleri ve * Konaklama Hizmetleri Alanında Hijyen Eğitimi Kurs Faaliyeti düzenlendi. MEB-Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü, Türkiye Odalar Borsalar Birliği, Opet işbirliğiyle 20 ilimizde başlayan eğitim faaliyetinde Bursa'da 5 Halk Eğitimi Merkezinin yer aldığı projeyi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın destek verdiği eğitime, dernekte aktif çalışan 18 bayan kursiyer katıldı. Eğitimin başlangıcında bir açıklama yapan Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mehmet Köse; hijyen eğitimini İşletmelere sürekli vermekte olduklarını, işimiz temiz projesinin de bu alanda yapılan faaliyetlere yeni bir kapı araladığını belirtti. Açılışa katılan İl Milli Eğitim Müdürlüğü Hayat Boyu Öğrenmeden Sorumlu Md Yrd Arzu Ayyıldız; hijyen eğitiminin önemini vurgulayarak hanımlarımızın bu alandaki hassas ve titiz olduklarını belirtti. Dernek Başkanı Fatma Şanlı ise; "Dernek faaliyetlerini Doğancı Köy Sofrası adıyla ülkemize ve hatta ülkemiz sınırları dışına da taşımayı hedefledik. Bunun İçin gelişime açık her türlü eğitimi almayı istiyoruz. Desteklerinden dolayı Osmangazi Halk Eğitimi'ne teşekkür ediyoruz" açıklanasında bulundu. 8 Saat süreli eğitimler, özellikle küçük ve orta boy işletmeleri kapsayacak şekilde il genelinde sürdürülecek.

 

 

 

May

  Osmangazi Kaymakamımız Sn Ali Partal'ın da katıldığı Kadın Hakları Eğitimi Kurumumuzda yapıldı. Eğitim programına Hayat Boyu Öğrenme Bölümünden Sorumlu İlçe Milli Eğitim Şb Md Deniz Algın, Kurum Müdürümüz Mehmet Köse katılırken, Alanlarında uzman olan Bursa Barosu'ndan Av. Özlem Gürgen Eldem ve Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nden Sosyolog Ezgi Ceylan da sunum yaptı. 60'a Yakın bayan kursiyerin katıldığı eğitim programında; Kadın ve kadının önemi Kadın hakları, Aile ve ailenin önemi, Zor durumlar karşısında kadınlarımızın izleyeceği yol ve yöntemler ele alındı.

 

May

Osmangazi İlçemiz Hasan Ali Yücel Anadolu Lisesi ile yaptığımız görüşmeler neticesinde okulda açtığımız Sıfır Atık ve Geri Dönüşüm Kurs Faaliyetleri kapsamında, Okul Müdür Yardımcısı Gülbanu Kulovaç ve Kurum Müdür Yardımcımız Ali Albayrak'ın da aralarında olduğu öğretmenlerinin gözetiminde 40 öğrenci gurubu ile İznik ilçemize kültürel gezi düzenlendi. Ayrıca öğrenci gurubumuzla İznik Gölü çevresinde çevre temizliği çalışmaları yapıldı.

 

 

 

 

 

May

Aile Haftası dolayısı İle Kurum Müdürümüz Mehmet Köse, Bursa Osmangazi Belediyesi Nikah Dairesinde iki çiftimizin Nikah Törenine katılarak, İlçe Aile Sosyal Politikalar Şubesi ile çiftlere hediyelerini takdim etti. Törende bir tebrik açıklamasında bulunan Müdürümüz; "Ailede artarak devam edecek huzurun, güler yüzün, neşenin hanımlarımızın gönlünü hoş tutmaktan geçtiğini belirterek, damatlara eşlerinize daima evet deyin" tavsiyesinde bulundu.

May

Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi olarak hedeflerimizden biri de tescili alınacak 1000 ürüne ulaşmak. Faydalı Model, Tescil, Patent Sınaî Mülkîyet alanında yaptığımız çalışmalardan, Türk Patent ve Marka Kurumu EPATS sistemine 5 inci 100 eserimizin de veri girişi yapıldı.

May

Unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarına yönelik açmış olduğumuz kursun Sanatsal Ürünleri, Ördekli Kültür Merkezi'nde vatandaşlarımızın beğenisine sunuldu...