T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
BURSA / OSMANGAZİ - Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi

Haberler

Şbt

  Ülkemizi derin üzüntüye sevkeden Kahramanmaraş merkezli yakıcı depremde, 10 ilimizde yaşayan 14 milyona yakın vatandaşımız olumsuz yönde etkilendi. Devletimiz tüm kademeleri ile yaraları sarmaya çalışırken çok sayıda gönüllü kuruluşlar da afetzede vatandaşlarımıza destek olmak için canla başla gayret göstermektedirler. Bukapsamda Bursa Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi de, yönetici, öğretmen ve usta öğreticileri ile yoğun bir şekilde çalışarak çevredeki vatandaşlarımızın desteği ile deprem bölgesine gönderilmek üzere; Çocuk giysisi, yetişkin giysisi, battaniye, ıslak mendil, çocuk bezi, çocuk mamasından, ayakkabı, bot, kuru gıda vb'den oluşan 100'e yakın yardım kolisini hazırlayarak Bursa AFAD'da teslim edildi. Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mehmet Köse; yüklü miktarda kumaş siparişi verdiklerini, bu hafta içerisinde kumaşları alarak hızlı bir şekilde giysi üretimi yapmakta olduklarını belirterek, " milletimizi derinden etkileyen deprem felaketine maruz kalan vatandaşlarımızın, yarasına bir nebze de olsa merhem olmanın çabası içerisindeyiz. El birliği ile milli dayanışma içerisinde bu sıkıntının da Allah'ın izni ile üstesinden geleceğiz." açıklamasında bulundu. Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde 50'ye yakın öğretmen ve usta öğretici 4 atölyede deprem bölgesi afetzede vatandaşlara giysi dikimi için çaba sarfediyor.

Şbt

  30 Saat süreli kursta kursiyerlerle uygulamalı etkinlikte bulunan Kurum Müdürümüz Mehmet Köse, oryantasyon eğitiminin Usta öğreticilerin olmazsa olmazları arasında yeraldığını açıkladı.  

Şbt

Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi'nin açtığı pek çok alandaki kurslardan biri de, Özel Eğitime İhtiyacı olan vatandaşlara yönelik açmış olduğu kurs faaliyetleri. Bura Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne bağlı hizmet veren Celal Sönmez Rehabilitasyon ve Gündüzlü Bakım Merkezi'nde açılan kurslara son bir yılda özel eğitime ihtiyacı olan 254 vatandaşımıza 14 farklı alanda eğitim verildi. Merkezdeki kurslara ziyarette bulunan Bursa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Arzu Ayyıldız, Osmangazi Halk Eğitimi Müdürü Mehmet Köse ve Müdür Yardımcısı Adem Özçelik atölyelerde incelemelerde bulunarak, Kuruluş Müdürü Hasan Kul yaptıkları çalışmalar halkında bilgi sundu. Bursa Aile Politijakar İl Müdürlüğü'ne bağlı 4 farklı merkezde kurslar açmakta olduklarını belirten Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mehmet Köse; "halen bu merkezde spordan egzersize, müzikten çini boyamaya, el işi örgüden basit düzeyde bilgisayar montajlamaya 14 farklı modülde kurs açarak, 54 özel eğitim gereksinimi olan kursiyerimizin istifadesine sunmuş bulunmaktayız." açıklamasında bulundu. Kursiyerlerle sohbetlerden heyet onların taleplerini aldı.

Şbt

Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi'mizde Hızlandırılmış Eğitim Projes (HEP) kapsamında yürütülen Yabancılara Türkçe Öğretimi kursumuza devam eden öğrencilere yönelik yaptığımız çevreyi tanına etkinliğimizden.  

Şbt

  Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bursa Büyükşehir Belediyesi arasında imzalan protokol gereği Osmangazi, Yıldırım, Gemlik ve Orhangazi Halk Eğitimi Merkezleri üzerinden, Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Kültür Merkezinde açılan üniversiteye hazırlık kurslarına, lise mezunu 1.000 civarında öğrenci devam ediyor. Osmangazi Hürriyet yerleşkesinde açılan kursu, Bursa Büyükşehir Belediyesi Eğitim Şb Md Ayşe Hocaoğlu ileziyaret ziyaret eden Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mehmet Köse öğrencilere, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ücretsiz gönderilen yardımcı kaynak kitapların dağıtımını yaptı. Öğrencilerle sohbet eden Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mehmet Köse,"Öncelikle sizlere İl Milli Eğitim Müdürümüz Serkan Gür ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Gürhan Çokgezer'in selamını getirdim. Hayatınızın bu önemli dönüm noktasında, Milli Eğitim ve Büyükşehir Belediyemizle daha nitelikli eğitim almaniz için yoğun çaba sarfediyoruz. Ülkemizin ve milletimizin daha güzel yarınlara ulaşması için, sizlerin tam donanımlı olarak yetişmesi için gayret gösteriyoruz." açıklamasında bulundu. Hürriyet Kurs Merkezi ziyaretinde Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Şube Müdürü Ayşe Hocaoğlu yaptığı açıklamada; "Bursa'mızdaki siz sevgili gençlerimizi, hedeflerinize ulaşma doğrultusunda yetiştirmek için Başkanımız Alinur Aktaş önderliğinde canla başla çalışıyoruz." dedi. Ziyaret sonunda Hürriyet Kurs Merkezine devam eden 600'e yakın üniversiteye hazırlık öğrencilerine, Milli Eğitim Bakanlığı'nca gönderilen 5 bine yakın yardımcı kaynak kitabı dağıtıldı.

Ock

  Hedefiyle çıktığımız yolda; Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi olarak son bir yılda; Kur'an-ı Kerim öğretiminde 642 kurs açarak, 9 bin 190 vatandaşımıza eğitim verdik. İslâm Dini'nin Kutsal Kitabı Kur'an-ı Kerim'in; usûlûnce okunmasının öğretilmesi, ezberlenmesi, anlamlandırılmasına yönelik kursları açmaya devam ediyoruz. Kurum Müdürümüz Mehmet Köse yaptığı açıklamada; "7 yaşından itibaren tüm vatandaşlarımızı Kur'an eğitimi almaya, Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi'mizin kurs açtığı kurum binalarına, OSMEK merkezlerine, okullarımıza, dernek ve vakıflarımıza, camilerimize bekliyoruz." dedi. Kurslara kayıt olmak için, kurs merkezlerine müracaat edilmesi yeterli.

Ock

Okulöncesi atölyelerimizde 60'dan fazla şubede bine yakın öğrencimizin (37-72 ay arası) eğitim gördüğü öğrencilerimize, yarıl tatilinde aileleri ile mutlu vakit geçirmelerini ikinci döneme daha heyecanlı bir şekilde başlamalarını diliyoruz.

Ock

  Osmangazi Halk Eğltimi Merkezi olarak İlçemizdeki 136 Mahalle Muhtarımıza yönelik açtığımız Aile Okulu Projesi Eğitimlerinin ilkini dün Osmangazi Muhtarlar Derneğinde yaptık. Eğitim kapsamında; 136 Mahalle Muhtarımıza AileEğitimi, Ailede İlk Yardım Eğitimi, Trafik Eğitimi, Çevre ve Farkındalık Eğitimleri verilecek. İlk olarak verilen Müdür Yardımcılarımızıdan Ali Albayrak ve Adem Özçelik'in verdiği Aile Eğitimi öncesinde bir açıklama yapan Kurum Müdürümüz Mehmet Köse; "Bakanlığımızca yurt sathında başlatılan Aile Okulu Projesi kapsamında yapılan eğitimler Bursa'mızda dayığun olarak devam etmektedir. Muhtarlarımızın da bu eğltşmleee dahil olması memnuniyet verecidir" dedi. Osmangazi Muhtarlar Derneği Başkanı Burhan Mandacı, Muhtarlarımızın hizmetiçi eğitimlerini ger zaman desteklediklerini belirtti. Eğitime katılan Muhtarlar bu tür eğitimlerin sürekli olmasının kendilerini daha fazla geliştirmelerine katkı sağlayacağını belirttiler.

Ock

  Kurum Müdürümüz Mehmet Köse, Müdür Yardımcıkarımız Sevgi Acar, Ali Albayrak ve Adem Özçelik kurs merkezinde kursiyerlerimizle bir araya geldi. OSMEK Yetkilisi Münevver Yaman ve Mahalle Muhtarımız Necmettin Geniş'in katılımıyla kurs çalışmaları yerinde incelendi. Bursa Osmangazi Belediyesi başkanı MUSTAFA DÜNDAR ve Osmangazi ilçe milli Eğitim Müdürlüğü müdürü Gürhan Çokgezer'in selamını ileten Kurum Müdürümüz Mehmet Köse; Osmangazi Halk Eğitimi Merkezimizin farkındalık oluşturan kurslarında görev alan öğretmen ve usta öğreticilerine, katılım gösteren kursiyerlere teşekkür ederek, kursiyerlerlerin talep ve önerilerini aldı.

Ock

Hocailyas Ortaokulu'nu ziyaret eden Kurum Müdürümüz Mehmet Köse, okul Müdürümüz Hülya Ayvaz ve öğretmenlerimizle bir araya geldi. Halk Eğitim faaliyetlerimizi anlatarak, kurumsal olarak birlikte yapılabilecek etkinlikler üzerine istişarelerde bulundu.

Ock

Merkezimize bağlı İvazpaşa Kurs Merkezimizde 3 atölyede açtığımız el sanatları kurslarını ziyaret eden Kurum Müdürümüz Mehmet Köse, İl Müdürümüz Serkan Gür ve İlçe Müdürümüz Gürhan Çokgezer'in selamlarını ileterek atölyede kursiyerleri dinledi, talep ve önerilerini aldı.

Ock

  Kurum Müdürümüz Mehmet Köse ve Müdür Yardımcılarımız Ali Albayrak, Adem Özçelik Güneybudaklar Mahallemize ziyarette bulunarak, Mahalle Muhtarımız Sn Ali Öztürk'le verimli bir görüşme gerçekleştirdi. Köy Yaşam Merkezimizde yapılabilecek faaliyetler üzerine istişarelerde bulunuldu.

Ock

Osmangazi Halk Eğitimi çalışmalarımızın yaygınlaştırılması kapsamında, Kurum Müdürümüz Mehmet Köse ve Müdür Yardımcılarımız Ali Albayrak, Adem Özçelik, Çaybaşı İlköğretim Okulun'a ve Uluçam Mahallemiz Muhtarı Kamil Alnıak'a ziyarette bulunarak, birlikte yapılabilecek faaliyetler üzerine istişarelerde bulunuldu.

Ock

  Ülkemizde Okulöncesi eğitimde okullaşma oranı neredeyse yüzde yüzlere ulaştı. Bu kapsamda faaliyet yürüten örgün eğitim kurumların yanı sıra yaygın eğitim kurumlarından Halk Eğitimi Merkezleri de okulöncesi eğitim alanında da kurs faaliyetleri ile vatandaşlarımıza hizmet sunmakta. Kurum kurs faaliyetleri üzerine bir değerlendirmede bulunan Kurum Müdürü Mehmet Köse; İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzünöncülüğünde, Bursa Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi olarak; kendi bünyemizde, Bursa Osmangazi Belediyesi' Bilgi Evleri bünyesinde, Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü bünyesinde, Ali Osman Sönmez Onkoloji Hastanesi bünyesinde Okulöncesinde 3-6 yaş arası Oyun Odası kurslarımızda, 26 şubede 408 öğrencimize, Osmangazi Müftülüğü bünyesinde de protokole dayalı 4-6 yaş Okulöncesi eğitimde 39 şubede 468 öğrencimiz olmak üzere, toplamda 65 şubede 8 yüz 76 öğrencimize okul öncesi eğitim hizmeti vermekteyiz. Bu kurslarda öğrencilerimize; Özbakan becerilerinin yanı sıra, Türkçe, oyun, müzik, sanat etkinliği gibi 11 farklı modülde alanında uzman öğretmenlerimizle faaliyet yaptırmaktayız. Vatandaşlarımızın çocuklarını gönül rahatlığı ile kurumlarımızın okul öncesi kurslarına göndermesini bekliyoruz." dedi.

Ock

  Bursa Tarihi Belediye binasındaki makamda gerçekleşen ziyarette Nilüfer Beşevler Mah.Muh.Bşk Yrd Erol Yılmazer'de bulundu. Görüşmede Osmangazi Halk Eğitimi Merkezimizin faaliyetleri hakkında bilgi veren Kurum Müdürümüz, Aile Okulu Projesi kapsamında İlçe Halk Eğitimi Merkezlerimiz aracılığı ile, tüm muhtarlarımıza dönük yapılacak eğitim içeriğine dair bilgi paylaşımında bulundu.