T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
BURSA / OSMANGAZİ - Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi

Haberler

Ara

  Halk Eğitimi Merkezimizin yürütmekte olduğu; İstihdama dayalı meslek edindirme, Fikri Mülkiyet, Tasarım, Patent, AileOkulu, Köy Yaşam Merkezleri, İşimiz Temiz Projeleri ile ilgili bilgilendirmelerde bulunarak öğretmenlerimizin de bu projelere destek olmasını isteyerek onların görüş, öneri ve taleplerini aldı.

 

Ara

  Halk Eğitimi Merkezimizin yürütmekte olduğu; İstihdama dayalı meslek edindirme, Fikri Mülkiyet, Tasarım, Patent, AileOkulu, Köy Yaşam Merkezleri, İşimiz Temiz Projeleri ile ilgili bilgilendirmelerde bulunarak öğretmenlerimizin de bu projelere destek olmasını isteyerek onların görüş, öneri ve taleplerini aldı.

Ara

  Bursa Osmangazi Belediyesi tarafından engelli vatandaşlarımızın kullanılmasına yönelik hizmete sunulan Engelli Bakım Merkezi'ni ( OBAM) ziyaret eden Kurum Müdürümüz Mehmet KÖSE, Osmangazi Belediyesi Eğitim Birimi Müdürü Dr Sevcan YAMAN'la birlikte kursiyerlerin çalışmalarını yerinde inceleyerek kurs öğretmenlerinden bilgi aldı. Merkezden hizmet alan özel gereksinimli kursiyerlerle konuşan Kurum Müdürümüz Mehmet Köse, Belediye Başkanımız Sn MUSTAFA DÜNDAR'ın ve Osmangazi ilçe milli Eğitim Müdürlüğü Sn Gürhan Çokgezer'in selamlarını ileterek, "Amacımız; her zaman her yerde herkes için eğitim anlayış içerisinde bu tür merkezlerde daha fazla kurslar açarak, özel gereksinimi olan öğrencilerimize ve ailelerine azami eğitim desteği vermek" olduğunu belirtti. Spordan el sanatkarına, resimden müziğe ve halk oyunlarına kurs faaliyetlerinin düzenlendiği Engelli Bakim Merkezi'nde Şuan itibari ile 70 öğrencimiz öğrenim görmektedir. 140 kapasiteye sahip merkeze her geçen gün yeni öğrenciler kayıt yaptırmaktadır. Osmangazi Belediyesi Eğitim Birimi Müdürü Dr Sevcan Yaman; bu konsepte Bursa'mızda ilk olarak Osmangazi Belediyemiz böyle bir merkez oluşturdu. Şuan da bu merkeze sadece ilçemizden gelmiyor, diğer ilçelerden de öğrencilerimiz geliyor. "Amacımız; bu merkezde öğrencilerimizin öz bakim becerilerini fe geliştirerek, toplumsal hayata uyum sağlanmalarını, sosyal hayatta yer almalarını sağlanmaktır" dedi. Kursiyerlerle sohbet edip onların taleplerini de alan Kurum Müdürümüz Mehmet Köse, merkez çalışanlarına başarılar dileğinde bulundu.

Ara

  Kursun açılışında kursiyerlerle görüşen Kurum Müdürümüz Mehmet Köse yaptığı açıklamada; "Bu kurs programıyla, doğalgaz yakıtlı kazanı, yakma kurallarına uygun olarak yakma işini gerçekleştirecek eleman yetiştirmektir. Kurs süresince kendi binamızdaki kazan üzerinde de uygulama yapılacak olup, bu konuda sizleri donanımlı yetiştirmek istiyoruz." dedi. 48Saat süreli kursa katılan 18 yaşını tamamlamış en az ilkokul mezunu olan ve mesleğin gerektirdiği işi yapabilecek bedensel ve fiziksel yeterliliğe sahip 1'i bayan olmak üzere 31 vatandaşımız kurs süresince; * İş Sağlığı ve güvenliği, * Doğalgaz Yakıtlı Kazan Yakma eğitimlerini alarak, kurs merkezindeki yakıt sistemi üzerinde uygulama da yapacaklar.

Ara

Kurum Müdürümüz Mehmet Köse; Osmangazi İlçemizde çalışmalarıyla okullarımıza değer katan Şht.Jnd. Uzm. Çvş.İlyas Genel İO Müdürümüz Ahmet Davarcı'yı, Celal Bayar İO Müdürümüz Ahmet Akgül'ü ve Cumhuriyet And Lisesi Müdürümüz Süleyman Zihni Şen'i ziyaret ederek, Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi'mizin faaliyetlerini tanıtıp, kurumsal bazda birlikte yapılabilecek faaliyetler üzerine istişarelerde bulundu.

Ara

  Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi, ilçemizde yüzlerce farklı noktada açtığı binlerce kursla, vatandaşlarımıza dokunmaya devam ediyor. Vatandaşlarımızın yoğun ilgi gösterdiği alanlardan birisi de "Sanat ve Tasarım" alanı. Hüdavendigar, Soğanlı ve İstiklal Kurs Merkezlerimizde açılan kurslara 100 den fazla vatandaşımız katılarak sanat ve tasarım anlamındaki becerilerini ortaya koyarken sanata dair yeni yaklaşımlar da edinmektedirler. Sanat ve Tasarım alanında açtığımız resim kurslarıyla; yaşadığımız şehir Bursa, kültürel zenginliklerimizin işlenmesinin yanı sıra serbest tasarım çalışmalarıyla da kursiyerlerimiz kendilerini sanatsal alanda ifade etmektedirler. İstiklal, Hüdavendigar ve Soğanlı Kurs Merkezlerimizdeki kursları ziyaret eden Kurum Müdürümüz Mehmet Köse; "Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi olarak ilçemizde 400'yakın farklı noktada kurslar açtık ve açmaya da devam ediyoruz. Amacımız; vatandaşlarımıza devletimiz adına kültür, sanat, spor, kişisel gelişim, mesleki eğitim gibi 10'larca alanda açtığımız kurslar yoluyla en iyi hizmeti sunmak. Bu kurslardan birisi de Resim Kursu. Şu an 3 ana merkezîmizdeki resim kurslarına devam eden 100'den fazla vatandaşlarımız, 10'larca eseri tablolaştırarak becerilerini sergilemektedirler. Buradan vatandaşlarımıza çağrıda bulunuyorum. Sizleri kurs merkezlerimize bekliyoruz. Geldiğinizde şunu diyeceğinizden eminim, ben neden daha önce halk eğitimi merkezlerine gelmemişim ki..." Açıklamasında bulundu. Kurslara devam eden kursiyerler; Osmangazi HalkbEğitimi Merkezi'nin açmış olduğu Sanat ve Tasarım anlanındaki kurslara devam etmekten büyük keyif aldıklarını, bu kursların yaşamsal kalitelerinin artmasına katkı sağladığını belirterek, "ruhsal dengemizi korumamıza, sağlıklı iletişim kurmamıza, en önemlisi de kendimizi gerçekleştirmemize çok büyük katkısı var." açıklamasında bulundular. Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi'nde tüm beceri geliştirme kurslarında olduğu gibi, Resim Kursları da tamamen ücretsiz.

Ara

  Bursa Osmangazi'de "Yiğitali KöyüKadınları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi" kuran genç girişimci kadınlarımız kurum müdürümüz Mehmet Köse'yi ziyaret etti. Faaliyetlerinin bir bölümünü tanıtan Kooperatif Başkanı Emine Örnek ve Başkan Yardımcısı Ayşe Ayın görüşmede; yöresel gıdalar yapımı, gıdaların sunumu, gıdaların ambalajlanması, pazarlanması, kişisel gelişim, iletişim, kültürel zenginliğimizin tanıtımı, diksiyon, yabancı dil eğitimi gibi konularda istişare ederek birlikte neler yapılacağına ilişkin görüşmelerde bulundu.

Kas

  Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi kurs faaliyetleri ile halkın her katmanına her ders düzeyde hitap etmekte. Çevre korumadan din hizmetlerine, el sanatlarından gıda teknolojisine, hasta ve yaşlı hizmetlerinden aile eğitimine, hayvan yetiştiriciliğinden makine teknolojisine, kişisel gelişimden pazarlama ve perakendeye olmak üzere 50'ye yakın alanda kurs faaliyetlerini sürdürmekte. Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi'nin sürdürdüğü faaliyet alanlarından birisi de Müzik ve Gösteri Sanatları alanı kurs faaliyetleri... Bu alanda bulunan 185 farklı kurstan 10'larca kursu açan Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi, Proje Okulu olan Mihraplı Abdülkadir Can Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde de; Bağlama, Darbuka, Kanun, Keman, Klasik Gitar, Ney ve Türk Halk Müziği kursları açarak 10'larca öğrencinin sanatsal alanda yetişmesine katkı sağlamaktadır. Kurs faaliyetlerinde incelemelerde bulunan Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mehmet Köse Okul Müdürü Yunus Akkoç'u ziyaret ederek, kurs faaliyetlerini birlikte değerlendirdi. Köse yaptığı açıklamada "Türk Musikisi alanında da faaliyet gösteren okulumuzda öğrencilerimize sanatsal alanda katkı sağlamak oldukça gurur verici. Yeterki öğrencilerimiz bu alanda kendilerini geliştirmek istesinler, bizler eğitim bazında her türlü desteği vermeye hazırız." Okul Müdürü Yunus Akkoç; "Proje okulu olarak hedeflerimize ulaşmada Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi'nin desteğini daima görmekteyiz. Öğrencilerimize Türk Musikisini tanıtmada, sevdirmede, icra etmede birlikte çalışmak oldukça faydalı olmakta." açıklamasında bulundu. Kursları ziyaret eden Kurum Müdürü Mehmet Köse öğrencilerin mutluluğuna ortak oldu.

Kas

Kurum Müdürümüz Mehmet Köse; İlçemizde eğitim kurumlarımıza değer katan; Sadi Etkeser İO Müdürümüz Erdal Karataş'ı, Bisaş İO Müdürümüz Mustafa Ali Güngör'ü, Selcan Akbaş OO Müdürümüz Figen Avunduk'u, Mihraplı Abdulkadir Can Aihl Müdürümüz Yunus Akkoç'u ziyaret ederek, Halk Eğitimi faaliyetlerimiz ve Aile Okulu Projesi ile ilgili bilgi paylaşımında bulundu.

Kas

  Bursa Osmangazi Belediyesi'ne bağlı Demirtaş Kültür Merkezi'nde vatandaşlarımıza yönelik "Çevre ve İklim Değişikliği Farkındalık Kurs Programı" düzenlendi. Programın açılışında kursiyerlere; Belediye Başkanımız Sn MUSTAFA DÜNDAR'ın, İl Müdürümüz Sn Serkan Gür'ün ve İlçe Müdürümüz Sn Gürhan Çokgezer'in selamlarını ileten Kurum Müdürümüz Mehmet Köse, "Milli Eğitim Bakanlığımız aile eğitimlerine önem vermekte, bu nedenledir kiAğustos ayında ülkemizde tüm resmî eğitim kurumlarında uygulamaya geçirilen "Aile Okulu Projesi" kapsamında paket kurs programları açıyoruz. Tüm vatandaşlarımızı okullarımıza Halk Eğitimi Merkezlerimize bu kurslara katılmaya davet ediyorum" açıklamasında bulundu. 18 Yaşını tamamlamış vatandaşlarımızın katıldığı ve İnsan ve Doğa, Çevre Sorunları, İklim Değişikliği ve Türkiye, Sürdürülebilir Kalkınma ve Çevre Dostu Teknolojiler, Yeşil Beceriler temalarının işlendiği 10 saat süreli kursa, yaklaşık 220 kursiyer katıldı.

Kas

Halk Eğitimi Kurs faaliyetlerimizin tanıtımı ve okul / kurumlarımızda kurs çeşitliliğinin artırılması kapsamında, ilçemize değer katan okul müdürlerimize ziyarette bulunan Kurum Müdürümüz Mehmet Köse; Reşitpaşa İO Md Ömer Taşdemir, Salih Şeremet OO Md Nurettin Kendüzler, İbni Sina İO Md Zeki Altun, Erhan Nas Yalçın İO Md Mehmet Tuzcu ve Olgunlaşma Enstitüsü Md Nilüfer Karakoç'la görüşerek istişarelerde bulundu.

Kas

Yöresel Gıdalar Yapım ve Üretiminden, Yabancı Dil Kurslarına, Diksiyondan Çevreye Duyarlılık Kursuna, Hijyenden İşimiz Temiz gibi pek çok kurs faaliyeti düzenlemekte olduğumuz Doğancı Köy Yaşam Merkezi'mizdeki Aile Eğitimi Kursuna katılan 24 vatandaşımıza belgeleri, İl MEM Md Yrd Arzu Ayyıldız, Osmangazi İlçe MEM Md Gürhan Çokgezer ve İl MEM Şb Md Ömer Karaca'nın katılımıyla verildi.

Kas

Kas

  Temel Eğitimini Tanamlamış ve 18 yaş üstü vatandaşlarımızın katılabildiği 32 saat süreli kursta *Cenaze ile ilgili dini açıdan yapılması gereken işlemler hakkında bilgi sahibi olması ve bunları uygulayabilmesi, *Cenaze ile ilgili yapılması gereken idari ve hukuki kurallar hakkında bilgi sahibi olması amaçlanmaktadır.

Kas