T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
BURSA / OSMANGAZİ - Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi

Haberler

Mrt

  İstiklâl Marşı'mızın kabülünün 102. yılı dolayısı ile Osmangazi Halk Eğitimi Merkezimizce bir tören düzenlendi. Kursiyerkerimizin yoğun katılımla ilgi gösterdiği törende bir konuşma yapan Kurum Müdürümüz Mehmet Köse; "HerMilletin bir bağımsızlık marşı vardır. Tarih boyunca hür yaşamış aziz milletimizin ilelebet bağımsızlık sembolü olan, İstiklâl Marşı'mızın kabulünün 102. yılı milletimize kutlu olsun. "Allah bir daha bu millete bir İstiklal Marşı yazdırmasın" diyen Milli Şaşrimiz Mehmet Akif Ersoy'u rahmetle anıyoruz. İstiklal Madalyası ile ödüllendirilen Milli Şairimiz Mehmet Akif, İstiklal Marşı'nı Safahat eserine koymayışının nedenini sorulduğunda; "Çünkü ben onu milletimin kalbine gömdüm." diyerek tarihe not düşmüştür. Akif, daha sonra kendisine yöneltilen bir soru üzerine İstiklal Marşı için; "Binbir fecayi karşısında bunalan ruhların ıstıraplar içinde halas dakikalarını beklediği bir zamanda yazılan o marş, o günlerin kıymetli bir hatırasıdır. O şiir bir daha yazılmaz. Onu kimse yazamaz. Onu ben de yazamam. Onu yazmak için o günleri yaşamak lazım. O şiir artık benim değildir. O, milletin malıdır. Benim millete karşı en kıymetli hediyem budur. Allah bir daha bu millete bir İstiklal Marşı yazdırmasın." diye cevap vermiştir. Vatan, bayrak ve mukaddesatımız uğruna milli birliğimizin ve bütünlüğümüzün öneminin on kıtada kırk bir mısra ile en veciz sözlerle İstiklaâl Marşı'mızda ifade eden Mehmet Akif Ersoy'u rahmetle anıyoruz. Ruhu Şâd Mekanı Cennet Olsun." açıklamasında bulundu. Programda Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşını yazması ve TBMM'de kabulünün süreci görsel olarak sunuldu.

Mrt

Muradiye Merjez binamızda; hafta içi gündüz saatlerinde, hafta içi akşam saatlerinde, hafta sonu gündüz saatlerinde devam eden kurslarımıza, En az ilkokul/ilköğretim okulu mezunu olan, 13 yaşını tamamlamış her bir vatandaşımız katılabilmektedir. Ayrıca Osmangazi Belediyesi'ne bağlı Soğanlı Kültür Merkezi ve Demirtaş Kültür Merkezlerinde de aynı kurslarımız devam etmektedir. 163 Saat süreli kursta Uzman öğretmenlerimiz tarafından kursiyerler; Temel Bilişim Bğitiminin yanı sıra Ekzel, Word ve Powerpoint programları ve İnternet Kullanımı da öğretilmektedir. Kurs programını başarı ile tamamlayanlara, kurs bitirme belgesi, not döküm çizelgesi ve talep edenlere Europass Sertifika Eki de verilmektedir.

Mrt

  Osmangazi Belediyesi bünyesindeki Hüdavendigar Kültür Merkezi'nde birlikte yürüttüğümüz Okul Öncesi Eğitim faaliyetleriyle mahalledeki vatandaşlarımıza kaliteli hizmet sunmaktayız. Merkezde sorumlu Müdür Yardımcımız Sevgi Acar'la birlikte incelemelerde bulunan Kurum Müdürümüz Mehmet KÖSE yaptığı açıklamada; Bursa Osmangazi Belediyesi'nin mekansal imkanlarını, eğitim odaklı vatandaşlarımıza açmasıyla Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi olarak bizlerde; kültür, sanat, spor, bedensel gelişim ve eğlence içerikli faaliyetlerimizle 4 sınıfta 8 şubede 130 civarında öğrencimize, Türkçe dil gelişimi, öz bakım becerileri, paylaşımcı yaklaşımı kazanmalarının yanı sıra, arkadaşlık ortamı oluşturma, temel nezaket kuralları ve vazgeçilmez milli-manevi değerlerimizi kazandırmanın çabası içerisindeyiz." dedi. Hüdavendigar Kültür Merkezi'nde ayrıca her yaşaşa hitap eden, robotik kodlama, el sanatları, görsel içerikli sanatsal kursalar ile kişisel gelişim kursları da düzenlenmektedir.

Mrt

  Annelerin yanında çocuklarının da katıldığı etkinliğimizde görev alan Usta Öğreticimiz Oya Taşman, vatandaşlarımızın duygularını özel ebru suyu ile buluşturdu

Şbt

  Çocuklarımız; geleceğimizin teminatı, yarınlarımıza bırakacaklarımızın taşıyıcıları... Deprem bölgesinden gelerek ilçemiz Muradiye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde misafir edilen ailelerimizin çocuklarının eğitim gördüğü, okul öncesi sınıfını Okul Müdürümüz Yusuf AY ile birlikte zitaret eden Kurum Müdürümüz Mehmet Köse, çocuklara hediyeler dağıtarak rehber öğretmenimiz eşliğinde onlarla mini mini sohbet etti.

Şbt

  Çağlayan Köy'de açtığımız kurslara devam eden vatandaşlarımızın, aynı zamanda açık ortaokul ve açık liseye kayıtlarını da yapmanın sevinciyle... 20'ye yakın bayan kursiyer vatandaşımızın, bir şekilde yarım kalan öğrenim hayatlarını tamamlama azim ve kararlılığına, kurum olarak bizzat Köydeki kurs merkezimizde kayıtlarını gerçekleştirerek destek olmanın mutluluğunu birlikte yaşadık.

Şbt

Depremzede vatandaşlarımıza gönderilmek üzere standartlara uygun dikimini yaptığımız uyku tulumlarını yerinde inceleyen İlçe Kaymakamımız Sn Ali Partal ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sn Gürhan Çokgezer, yürütülen çalışmalar hakkında Kurum Müdürümüz Mehmet Köse'den bilgi aldı. Görev alan öğretmen / usta öğreticilere ve kursiyerlere teşekkür etti.

Şbt

Şbt

  Ülkemizi derin üzüntüye sevkeden Kahramanmaraş merkezli yakıcı depremde, 10 ilimizde yaşayan 14 milyona yakın vatandaşımız olumsuz yönde etkilendi. Devletimiz tüm kademeleri ile yaraları sarmaya çalışırken çok sayıda gönüllü kuruluşlar da afetzede vatandaşlarımıza destek olmak için canla başla gayret göstermektedirler. Bukapsamda Bursa Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi de, yönetici, öğretmen ve usta öğreticileri ile yoğun bir şekilde çalışarak çevredeki vatandaşlarımızın desteği ile deprem bölgesine gönderilmek üzere; Çocuk giysisi, yetişkin giysisi, battaniye, ıslak mendil, çocuk bezi, çocuk mamasından, ayakkabı, bot, kuru gıda vb'den oluşan 100'e yakın yardım kolisini hazırlayarak Bursa AFAD'da teslim edildi. Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mehmet Köse; yüklü miktarda kumaş siparişi verdiklerini, bu hafta içerisinde kumaşları alarak hızlı bir şekilde giysi üretimi yapmakta olduklarını belirterek, " milletimizi derinden etkileyen deprem felaketine maruz kalan vatandaşlarımızın, yarasına bir nebze de olsa merhem olmanın çabası içerisindeyiz. El birliği ile milli dayanışma içerisinde bu sıkıntının da Allah'ın izni ile üstesinden geleceğiz." açıklamasında bulundu. Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde 50'ye yakın öğretmen ve usta öğretici 4 atölyede deprem bölgesi afetzede vatandaşlara giysi dikimi için çaba sarfediyor.

Şbt

  30 Saat süreli kursta kursiyerlerle uygulamalı etkinlikte bulunan Kurum Müdürümüz Mehmet Köse, oryantasyon eğitiminin Usta öğreticilerin olmazsa olmazları arasında yeraldığını açıkladı.  

Şbt

Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi'nin açtığı pek çok alandaki kurslardan biri de, Özel Eğitime İhtiyacı olan vatandaşlara yönelik açmış olduğu kurs faaliyetleri. Bura Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'ne bağlı hizmet veren Celal Sönmez Rehabilitasyon ve Gündüzlü Bakım Merkezi'nde açılan kurslara son bir yılda özel eğitime ihtiyacı olan 254 vatandaşımıza 14 farklı alanda eğitim verildi. Merkezdeki kurslara ziyarette bulunan Bursa İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Arzu Ayyıldız, Osmangazi Halk Eğitimi Müdürü Mehmet Köse ve Müdür Yardımcısı Adem Özçelik atölyelerde incelemelerde bulunarak, Kuruluş Müdürü Hasan Kul yaptıkları çalışmalar halkında bilgi sundu. Bursa Aile Politijakar İl Müdürlüğü'ne bağlı 4 farklı merkezde kurslar açmakta olduklarını belirten Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mehmet Köse; "halen bu merkezde spordan egzersize, müzikten çini boyamaya, el işi örgüden basit düzeyde bilgisayar montajlamaya 14 farklı modülde kurs açarak, 54 özel eğitim gereksinimi olan kursiyerimizin istifadesine sunmuş bulunmaktayız." açıklamasında bulundu. Kursiyerlerle sohbetlerden heyet onların taleplerini aldı.

Şbt

Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi'mizde Hızlandırılmış Eğitim Projes (HEP) kapsamında yürütülen Yabancılara Türkçe Öğretimi kursumuza devam eden öğrencilere yönelik yaptığımız çevreyi tanına etkinliğimizden.  

Şbt

  Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bursa Büyükşehir Belediyesi arasında imzalan protokol gereği Osmangazi, Yıldırım, Gemlik ve Orhangazi Halk Eğitimi Merkezleri üzerinden, Bursa Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Kültür Merkezinde açılan üniversiteye hazırlık kurslarına, lise mezunu 1.000 civarında öğrenci devam ediyor. Osmangazi Hürriyet yerleşkesinde açılan kursu, Bursa Büyükşehir Belediyesi Eğitim Şb Md Ayşe Hocaoğlu ileziyaret ziyaret eden Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mehmet Köse öğrencilere, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ücretsiz gönderilen yardımcı kaynak kitapların dağıtımını yaptı. Öğrencilerle sohbet eden Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mehmet Köse,"Öncelikle sizlere İl Milli Eğitim Müdürümüz Serkan Gür ve İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Gürhan Çokgezer'in selamını getirdim. Hayatınızın bu önemli dönüm noktasında, Milli Eğitim ve Büyükşehir Belediyemizle daha nitelikli eğitim almaniz için yoğun çaba sarfediyoruz. Ülkemizin ve milletimizin daha güzel yarınlara ulaşması için, sizlerin tam donanımlı olarak yetişmesi için gayret gösteriyoruz." açıklamasında bulundu. Hürriyet Kurs Merkezi ziyaretinde Bursa Büyükşehir Belediyesi Hayat Boyu Şube Müdürü Ayşe Hocaoğlu yaptığı açıklamada; "Bursa'mızdaki siz sevgili gençlerimizi, hedeflerinize ulaşma doğrultusunda yetiştirmek için Başkanımız Alinur Aktaş önderliğinde canla başla çalışıyoruz." dedi. Ziyaret sonunda Hürriyet Kurs Merkezine devam eden 600'e yakın üniversiteye hazırlık öğrencilerine, Milli Eğitim Bakanlığı'nca gönderilen 5 bine yakın yardımcı kaynak kitabı dağıtıldı.

Ock

  Hedefiyle çıktığımız yolda; Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi olarak son bir yılda; Kur'an-ı Kerim öğretiminde 642 kurs açarak, 9 bin 190 vatandaşımıza eğitim verdik. İslâm Dini'nin Kutsal Kitabı Kur'an-ı Kerim'in; usûlûnce okunmasının öğretilmesi, ezberlenmesi, anlamlandırılmasına yönelik kursları açmaya devam ediyoruz. Kurum Müdürümüz Mehmet Köse yaptığı açıklamada; "7 yaşından itibaren tüm vatandaşlarımızı Kur'an eğitimi almaya, Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi'mizin kurs açtığı kurum binalarına, OSMEK merkezlerine, okullarımıza, dernek ve vakıflarımıza, camilerimize bekliyoruz." dedi. Kurslara kayıt olmak için, kurs merkezlerine müracaat edilmesi yeterli.

Ock

Okulöncesi atölyelerimizde 60'dan fazla şubede bine yakın öğrencimizin (37-72 ay arası) eğitim gördüğü öğrencilerimize, yarıl tatilinde aileleri ile mutlu vakit geçirmelerini ikinci döneme daha heyecanlı bir şekilde başlamalarını diliyoruz.