T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
BURSA / OSMANGAZİ - Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi

Haberler

Ara

 

Bursa Millet Vekilimiz Sn Osman Mesten Kurumunuzu ziyaret ederek, faaliyetlerimiz hakkında Kurum Müdürümüz Mehmet Köse'den bilgi aldı. Muradiye ve Çiftehavuzlar Kurs Merkezîmizdeki eğitimleri yerinde inceleyerek, Sn Cumhurbaşkanımızın selamlarını kursiyerlerimiz ve öğretmenlerimize/usta öğreticilerimize ileterek onlarla sohbet etti. Talep ve önerilerini aldı.

Ara

  Muradiye binamızda başlayan 80 saat süreli kursa; Eğitim fakültesi mezunu olanlar, Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programı/Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programından birini başarıyla tamamlamış olanlar, Üniversitelerin llsans veya ön lisans programlarından mezun olanlar, Yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından mezun olanların, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca yüksek öğrenimlerinin ve/veya pedagojik formasyon belgelerinin yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına veya programlarına denkliği kabul edilmiş olanlar, Emekli öğretim görevlileri veya emekli öğretmenler katılabilmekte olup 5 hafta sürecektir.

Ara

Yüzleri tebessüm,

Gönülleri huzur,

Mekanları sohbetle buluşturan

Köy Yaşam Merkezlerimizden...

Yiğitali Köy Yaşam Merkezi'miz sizleri bekliyor...

 

Ara

Kurum Müdürümüz Mehmet Köse, Nilüferköy İlkokulu/Ortaokulu'nu Muhtarımız Burhan Mandacı ile ziyaret ederek, Okul Müdürümüz Ahmed Cedimoğlu'ndan yürütülmekte olan halk eğitim kurslarımızla ilgili bilgi aldı. Farklı kurslar için istişarelerde bulundu. Okul bünyesinde ve Nilüferköy Yaşam Merkezi'nde açmış olduğumuz kurslara katılan vatandaşlarımızla hasbihal ederek onların talep ve önerilerini aldı.

 

Ara

Kurum Müdürümüz Mehmet Köse; Eğitim öğretim faaliyetleriyle ilimize değer katan BTSO Hüseyin Sungur And Lisesi Md Mehmet Inan'ı, BTSO Hayri Terzioğlu MTAL Md Yılmaz Osmanoğlu'nu, Veysel Karani MTAL Md Vedat Demir'i, Cahit Zarifoğlu MTAL Md Hakan Kızmaz'ı ve öğretmenlerimizi ziyaret ederek, Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi olarak, okullarımızla birlikte yapılabilecek faaliyetlere ilişkin istişarelerde bulundu.

Ara

Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü'müz tarafından projelendirilen "Şarkılar Bizi Söyler Biz de Şarkıları Söyleriz", Türk Sanat Müziği Konserimiz, koromuzun seslendirdiği birbirinden güzel şarkılarla, vatandaşlarımızın katılımıyla Ördekli Kültür Merkezi'nde coşkulu bir şekilde icra edilmektedir.

Ara

  Milli Eğitim Bajanlığı tarafında bu yılın Ağustos ayında uygulamaya geçirilen Aile Okulu Projesi eğitimleri, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü'ne bağlı Halk Eğitimi Merkezleri aracılığı ile ülke genelinde yürütülmektedir. Bu kapsamda Bursa Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi tarafından yürütülen çalışmalara ilişkin bir açıklamada bulunan Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mehmet Köse, son dört ayda208 aile eğitimi kursu açtıklarını bu kurslarda 10 bin 881 vatandaşımıza eğitim verildiğini açıkladı. Köse; " Bakanlığımızın öncülüğünde yürütülen aile okulu eğitimi projesinde; Aile eğitimi, Çevre ve iklim değişikliği farkındalık, Ailede İlk Yardım ve Trafik Eğitimi gibi 4 farklı kurs olduğunu bu kurslarda 10 bin 881 vatandaşımıza bire bir ulaşarak eğitimler verdik. Amacımız ailelerimizi bu alanlarda daha fazla bilgilendirmek, daha fazla farkındalıklarını geliştirmektir. Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından uygulamaya konulan ve titizlikle takibi yapılan Aile Okulu Projesi kapsamındaki eğitimler, Bursamızdaki 17 Halk Eğitimi Merkezi tarafından il/ilçe milli eğitimi müdürlüklerimizin gözetiminde yürütülmektedir. Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi olarak, yaklaşık 300 bine yakın ailemizin yaşadığı ilçemizde, ailelerimizin tamamına proje kapsamında aile eğitimi vermeyi hedefliyoruz" açıklamasında bulundu. Türkiye'de yaklaşık 20 milyon ailenin bulunduğunu belirten Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mehmet Köse, "Bakanlığımızın Aile Okulu Projesi ile tüm ailelerimize ulaşarak onlara; sosyal ve duygusal beceri gelişimi, aile içi iletişim becerileri akran ilişkileri, bilinçli ve güvenli teknoloji kullanımı, çatışma ve stres yönetimi, bağımlılık, ahlaki gelişim, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite, ailede ilk yardım, trafik eğitimi, çevre ve iklim değişikliği gibi konularda, 10 saatten 44 saate kadar bölümler halinde eğitim verdiklerini, bu eğitimlere 18 yaşını tamamlayan vatandaşların katıldığını belirterek, son 120 günde açtığımız 208 kursa katılan 10 bin 881 vatandaşımızın bu eğitimlere katılmaktan büyük keyif aldıklarını da sözlerine ekledi.

Ara

Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi Hz. Mevlana için bir program düzenledi. Vefatının 749. Yılında Hz Mevlana'yı yadeden Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi'nin programına 200'e yakın vatandaşımız katıldı. Programın açılışında bir konuşma yapan Kurum Müdürü Mehmet KÖSE; " Hamdım, piştim, yandım" diyerek 68 yıllık dünya hayatını özetleyen Hazreti Mevlâna Celâleddin-i Rûmi 8 asır öncesinden, sevgiyi ve hoş görüyü esas alarak insanların gözüne değil gönlüne girilmesini, bu hal üzerine de Hak'ta kaybolmayı öğütleyen büyük bir gönül sultanıdır. Hazreti Mevlâna, Allah'a gönülden ram olmayı, bütün kainattaki yaratılanları yaratıcısı hürmetine sevmeyi ve bizlere öğütleyen bir gönül eridir. Denize bir testiyi daldırsan ne alır ki? İşte deniz nasıl testiye kabın genişliği kadar sığarsa, Mevlâna da kelimelere ve bizim idrakimize, ancak anlama kapasitemiz nisbetinde sığar. Kaldı ki Mevlâna insani en kuvvetli, en üstün idrakin bile ötesindedir "Aşık ol aşık, aşkı seç ki sen de seçilmiş bir insan olasın" diye seslenen Mevlana, İnsanın kendi varlığından geçerek Allah'ta yok olmayı, yani Allah'a tam bir teslimiyetle bağlanmayı, Allah'a giden en kısa yol olarak benimsemiştir. Nitekim gönlünü Allah'a vermiş bir insanın artık kendi benliği kalmamıştır. O kişi her haliyle Allah ile beraberdir. Durum böyle olunca da o kişi nefsine uyup başkasına zarar verecek kötü işlerde bulunmaz. Sünnetullaha ve Hz. Muhammed'in ahlakına bürünmüştür. İşte Hazreti Mevlana bizlere bu yaşam ve öğüt tarzıyla yüz yıllar ötesinden çağlar sonrasına seslenmekte ve örnek olmaktadır." açıklamasında bulundu. Programa Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi'nin Ney Üfleme ekibi de seslendirdiği ilahilerle Hz. Mevlana'yı anma programına renk kattı. Ölüm gününü yeniden doğuş günü olarak kabul eden öldüğü zaman sevdiğine, yani Allah'ına kavuşmak, düğün günü veya gelin gecesi manasına gelen "Şeb-i Arûs" diyen Mevlana'yı anma programı hayatının, eserlerinin ve öğütlerinin seslendirilmesiyle sona erdi.

Ara

  Kurs sonunu katılımcılarla değerlendiren Kurum Müdürümüz Mehmet Köse, "Yaygın eğitimin olmazsa olmazları olan usta öğreticilerimizin, alanında fevkalade olmaları için azami çaba sarfediyoruz. Bu kursa katılımda üst düzey performans gösteren 41 kursiyerimizi kutluyorum. Tarihsel ve kültürel dokumuzu ilmek ilmek nakşeden Olgunlaşma Enstitümüzün usta öğreticilerinin, Ülkemize kalıcıkatma değer üreteceklerine yürekten inanıyorum." dedi. Kursa katılan usta öğreticiler; kendi alanlarında daha iyi olmak için açılan 30 saat süreli bu kursa katılarak, mesleki alanda gelişim sağlamış olmaktan mutlu olduklarını belirttiler.

Ara

Kurum Müdürümüz Mehmet Köse, Emek Bölgesi Zeytinlik Camii bünyesinde açmış olduğumuz 4-6 yaş okul öncesi oyun odası kurs faaliyetlerimizi yerinde inceledi. Çocuklarla sohbet edip öğretmenlerinden taleplerini aldı. Cami bünyesinde velilerimize yönelik açılan Aile Eğitimi Sertifika törenine İlçe Şb Md Mehmet Toksoy ile birlikte katıldı. Okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımız için açılacak kurs faaliyetlerine katılmalarını istedi.

Ara

  Halk Eğitimi Merkezimizin yürütmekte olduğu; İstihdama dayalı meslek edindirme, Fikri Mülkiyet, Tasarım, Patent, AileOkulu, Köy Yaşam Merkezleri, İşimiz Temiz Projeleri ile ilgili bilgilendirmelerde bulunarak öğretmenlerimizin de bu projelere destek olmasını isteyerek onların görüş, öneri ve taleplerini aldı.

 

Ara

  Halk Eğitimi Merkezimizin yürütmekte olduğu; İstihdama dayalı meslek edindirme, Fikri Mülkiyet, Tasarım, Patent, AileOkulu, Köy Yaşam Merkezleri, İşimiz Temiz Projeleri ile ilgili bilgilendirmelerde bulunarak öğretmenlerimizin de bu projelere destek olmasını isteyerek onların görüş, öneri ve taleplerini aldı.

Ara

  Bursa Osmangazi Belediyesi tarafından engelli vatandaşlarımızın kullanılmasına yönelik hizmete sunulan Engelli Bakım Merkezi'ni ( OBAM) ziyaret eden Kurum Müdürümüz Mehmet KÖSE, Osmangazi Belediyesi Eğitim Birimi Müdürü Dr Sevcan YAMAN'la birlikte kursiyerlerin çalışmalarını yerinde inceleyerek kurs öğretmenlerinden bilgi aldı. Merkezden hizmet alan özel gereksinimli kursiyerlerle konuşan Kurum Müdürümüz Mehmet Köse, Belediye Başkanımız Sn MUSTAFA DÜNDAR'ın ve Osmangazi ilçe milli Eğitim Müdürlüğü Sn Gürhan Çokgezer'in selamlarını ileterek, "Amacımız; her zaman her yerde herkes için eğitim anlayış içerisinde bu tür merkezlerde daha fazla kurslar açarak, özel gereksinimi olan öğrencilerimize ve ailelerine azami eğitim desteği vermek" olduğunu belirtti. Spordan el sanatkarına, resimden müziğe ve halk oyunlarına kurs faaliyetlerinin düzenlendiği Engelli Bakim Merkezi'nde Şuan itibari ile 70 öğrencimiz öğrenim görmektedir. 140 kapasiteye sahip merkeze her geçen gün yeni öğrenciler kayıt yaptırmaktadır. Osmangazi Belediyesi Eğitim Birimi Müdürü Dr Sevcan Yaman; bu konsepte Bursa'mızda ilk olarak Osmangazi Belediyemiz böyle bir merkez oluşturdu. Şuan da bu merkeze sadece ilçemizden gelmiyor, diğer ilçelerden de öğrencilerimiz geliyor. "Amacımız; bu merkezde öğrencilerimizin öz bakim becerilerini fe geliştirerek, toplumsal hayata uyum sağlanmalarını, sosyal hayatta yer almalarını sağlanmaktır" dedi. Kursiyerlerle sohbet edip onların taleplerini de alan Kurum Müdürümüz Mehmet Köse, merkez çalışanlarına başarılar dileğinde bulundu.

Ara

  Kursun açılışında kursiyerlerle görüşen Kurum Müdürümüz Mehmet Köse yaptığı açıklamada; "Bu kurs programıyla, doğalgaz yakıtlı kazanı, yakma kurallarına uygun olarak yakma işini gerçekleştirecek eleman yetiştirmektir. Kurs süresince kendi binamızdaki kazan üzerinde de uygulama yapılacak olup, bu konuda sizleri donanımlı yetiştirmek istiyoruz." dedi. 48Saat süreli kursa katılan 18 yaşını tamamlamış en az ilkokul mezunu olan ve mesleğin gerektirdiği işi yapabilecek bedensel ve fiziksel yeterliliğe sahip 1'i bayan olmak üzere 31 vatandaşımız kurs süresince; * İş Sağlığı ve güvenliği, * Doğalgaz Yakıtlı Kazan Yakma eğitimlerini alarak, kurs merkezindeki yakıt sistemi üzerinde uygulama da yapacaklar.

Ara

Kurum Müdürümüz Mehmet Köse; Osmangazi İlçemizde çalışmalarıyla okullarımıza değer katan Şht.Jnd. Uzm. Çvş.İlyas Genel İO Müdürümüz Ahmet Davarcı'yı, Celal Bayar İO Müdürümüz Ahmet Akgül'ü ve Cumhuriyet And Lisesi Müdürümüz Süleyman Zihni Şen'i ziyaret ederek, Osmangazi Halk Eğitimi Merkezi'mizin faaliyetlerini tanıtıp, kurumsal bazda birlikte yapılabilecek faaliyetler üzerine istişarelerde bulundu.